1. pl
 2. en

O autorze:

Wojciech Jędrosz

BIM Manager

 

Architekt mający doświadczenie w pracy jako BIM menedżer, BIM koordynator i modeler BIM. Odpowiedzialny za ustalenia wymagań informacyjnych BIM i asystę techniczną.

Uważasz artykuł za ciekawy?

Chcesz się z nami skontaktować?

NAPISZ!

Twój e-mail:
Treść wiadomości:
Wyślij
Wyślij
Formularz został wysłany - dziękujemy.
Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola!

BIM

15 marca 2021

Poradnik ISO 19650 cz.2 - Główne zadania Interesariuszy projektu BIM

W poprzednim odcinku omówiłem zależności między zaangażowanymi stronami i zespołami uwzględniających BIM w swoich zamówieniach. 

W dzisiejszym artykule przedstawię ogólne obszary działalności i zadania trzech głównych ról Interesariuszy projektu tj.: Zamawiającego, Głównego wykonawcy i Podwykonawców. W kolejnych odcinkach będziemy wchodzić bardziej szczegółowo w każde z wymienionych zagadnień.

 

Ten artykuł jest drugą częścią z cyklu “Poradnika ISO 19650” tłumaczącego zasady norm ISO 19650-1 i ISO 19650-2. Kliknij poniżej aby sprawdzić poprzednie wpisy:

 

Zamawiający

Źródło:“Guidance Part 2 - Parties teams and processes for the delivery phase of assets Edition 5”

Jeśli jesteś klientem lub zarządzasz informacjami w imieniu klienta, oznacza to, że pełnisz rolę „Zamawiającego”.

 

Jako Zamawiający jesteś Interesariuszem projektu.

 

Twoje główne zadania:

 • Wyznacz osoby z Twojej organizacji lub osoby działającej w Twoim imieniu do zarządzają informacjami - Menedżera informacji (przypis autora)

 • W ramach przygotowania Wymagań wymiany informacji (EIR) i odpowiednich załączników:

  • Ustal wymagania informacyjne projektu, kamienie milowe dostarczania informacji i standard informacyjny

  • Określ konkretne metody i procedury tworzenia informacji, dotyczące ich generowania, dostarczania i bezpiecznego zarządzania

  • Zidentyfikuj istniejące informacje / lub udostępnione zasoby, istotne dla zespołów wykonawczych

 • Ustal protokół informacyjny projektu jako załącznik do wszystkich zamówień projektowych

 • Ustanów Środowisko współdzielenia danych (CDE), aby wspierać projekt i wspólne tworzenie informacji. Możesz wyznaczyć zewnętrzną "stronę trzecią" która będzie zarządzać lub wspierać CDE.

 • Ustal szczegóły dotyczące oceny oferty

 

Główny wykonawca

Źródło:“Guidance Part 2 - Parties teams and processes for the delivery phase of assets Edition 5”

 

Jeśli odpowiadasz za koordynację informacji między zespołem wykonawczym, którego jesteś częścią, a Zamawiającym (klientem), oznacza to, że pełnisz rolę „Głównego wykonawcy” w kontekście serii ISO 19650.

Jesteś zarówno Interesariuszem projektu, jak i członkiem zespołu wykonawczego.

 

Twoje główne zadania:

 • Wyznacz osoby z Twojej organizacji lub osobę działającą w Twoim imieniu do zarządzają informacjami - BIM Menedżera (przypis autora)

 • Ustal Plan realizacji BIM (BEP)

 • Podsumuj możliwości i zdolności zespołu wykonawczego do zarządzania i tworzenia informacji

 • Ustal plan mobilizacji zespołu wykonawczego, myśląc o całym zespole, obowiązkach i wymaganych ramach czasowych

 • Utwórz rejestr ryzyka, aby radzić sobie z ryzykiem związanym z terminowym dostarczaniem informacji.

Wyniki tych działań powinny stanowić część ogólnej odpowiedzi przetargowej.

 

źródło: “Tabela 5: Elementy zarządzania informacjami dotyczące powołania Głównego wykonawcy” - Guidance Part 2 - Parties teams and processes for the delivery phase of assets Edition 5

 

Podwykonawca

Źródło:“Guidance Part 2 - Parties teams and processes for the delivery phase of assets Edition 5”

 

Jeśli ubiegasz się o udział lub jesteś wyznaczony do projektu pośrednio, oznacza to, że pełnisz rolę „Podwykonawcy” w kontekście serii ISO 19650. 

Jesteś zarówno Interesariuszem projektu, jak i członkiem zespołu wykonawczego.

Twoja organizacja może obejmować kilka zespołów zadaniowych.

 

Twoje główne zadania przed powołaniem (przed wybraniem Cię do realizacji zadań):

 • Oceń swoje możliwości i zdolności:

  • do zarządzania informacjami - czy masz doświadczenie w zakresie standardów i czy masz do tego wystarczające zasoby ludzkie

  • do tworzenia informacji - czy masz doświadczenie w zakresie metod i procedur i czy masz do tego wystarczające zasoby ludzkie

  • Dostępność IT - czy posiadasz odpowiedni sprzęt, oprogramowanie i wsparcie techniczne w wystarczającej ilości dla projektu.

 • Pomóż Głównemu wykonawcy w potwierdzeniu Planu realizacji BIM (BEP) zespołu wykonawczego

 • Wyznacz osoby z Twojej organizacji lub osobę działającą w Twoim imieniu do zarządzają informacjami - BIM Koordynatora (przypis autora)

 

Twoje główne zadania po powołaniu:

 

Jako Podwykonawca współpracujesz ściśle z Głównym wykonawcą, aby zmobilizować zasoby zespołu (personel i IT) oraz uczestniczysz w szkoleniach, gdy jest to konieczne, aby wypełnić luki w wiedzy i umiejętnościach.

 

Generujesz swój zakres informacji zgodnie ze standardem informacyjnym, metodami i procedurami tworzenia informacji, korzystając z informacji referencyjnych Zamawiającego i udostępnionych zasobów.

 

Aby wygenerować odpowiednie informacje, musisz zrozumieć definicje dotyczące poziomu niezbędnych informacji projektu, strukturę podziału kontenerów/plików informacji oraz zakres informacji, które są wytwarzane przez innych Podwykonawców / zespoły zadaniowe, które mają wpływ na twoje własne działania.

 

Sprawdzasz kontenery/pliki informacji, które produkujesz, aby upewnić się, że są zgodne z metodami i procedurami tworzenia informacji projektowych, ze standardem informacji projektu, oraz że spełniają wymagania informacyjne i są zgodne z poziomem niezbędnych informacji. Wszelkie niezgodności muszą być rozwiązane przez stronę, która jest autorem informacji. 

 

Następnie bierzesz udział w przeglądzie modelu informacyjnego obejmującego cały zespół. Proces sprawdzania wewnętrznie generowanych informacji i przegląd całego zespołu może być powtarzany wielokrotnie podczas tworzenia informacji prowadzących do dostarczenia modelu informacji Zamawiającemu. Na każdym etapie tego iteracyjnego procesu musisz wprowadzić uzgodnione zmiany w kontenerach/plikach informacji.

 

Gdy model informacji jest gotowy do dostarczenia, przesyłasz go Głównemu wykonawcy w celu przeglądu i autoryzacji. Jeśli wygenerowane przez Ciebie informacje zostaną odrzucone, musisz wprowadzić uzgodnione zmiany i przesłać je ponownie.

 

Po zatwierdzeniu informacji przez Głównego wykonawcę, przekazujesz je do przeglądu i akceptacji Zamawiającemu. Jeśli wygenerowane przez Ciebie informacje zostaną odrzucone, wrócą do Ciebie za pośrednictwem Głównego wykonawcy, do zmiany i ponownego złożenia.

 

źródło: “Tabela 6: Elementy zarządzania informacjami dotyczące powołania Podwykonawcy” - Guidance Part 2 - Parties teams and processes for the delivery phase of assets Edition 5

 

 

.............................................................................................

W tej serii artykułów skupiam się na tłumaczeniu głównych zasad ISO 19650-2 i na wsparciu Twojej firmy przy wdrażaniu tej normy opisując fazę dostawy aktywów budowlanych - realizacji projektu. Artykuły pojawiają się cyklicznie każdego tygodnia, więc polecam zapisać się do newslettera śledzić naszą stronę i media społecznościowe.

 

W kolejnej części Przewodnika ISO 19650 przejdę już do opisu ośmiu głównych kroków dostarczania informacji projektowej.

 

autor: Wojciech Jędrosz - BIM Manager

 

Chcesz dowiedzieć się więcej o BIM i ISO 19650? Zapisz się na jedno z naszych szkoleń, np:

- Metodyka BIM w cyklu dostarczania informacji projektowej wg ISO 19650

- BIM koordynator wg ISO 19650 (z wizualizacją danych)

- Digital Twin dla Zarządców nieruchomości

 

 

SPRAWDŹ NASZ PROFIL LinkedIn i ZAPISZ SIĘ NA WEBINARIUM (19.03.2021) "ISO 19650 - Koncepcje i zasady"

© 2024 by Grupa4BIM