Modelowanie bibliotek BIM

Wdrożenia BIM

Szkolenia

BIM dla projektantów

Wsparcie techniczne

BIM dla inwestorów

Twój e-mail:
Treść wiadomości:
Wyślij
Wyślij
Formularz został wysłany - dziękujemy.
Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola!

NAPISZ DO NAS

DLACZEGO MY?

 

Staramy się zrozumieć potrzeby naszych klientów i odpowiednio dopasować naszą ofertę.

 

Stawiamy na jakość, stały rozwój i poszukiwanie nowych rozwiązań i technologii.

 

Jesteśmy grupą doświadczonych inżynierów, tworzymy zgrany zespół, który z sukcesami wspiera wdrożenia nowoczesnych rozwiązań w Waszych firmach.

 

Staramy się czerpać dobre wzorce od tych, którzy z sukcesami przecierali szlaki w swoich branżach i jak mawiał Henry Ford: "Połączenie sił to początek, pozostanie razem to postęp, wspólna praca to sukces."

 

Wdrożenia BIM

 

Wszyscy dookoła mówią o BIM, a Ty zastanawiasz się co to oznacza dla Ciebie? Obawiasz się utraty zleceń i pozostania w tyle za konkurencją? Widzisz potrzebę rozwoju swojej firmy?

Z naszą pomocą uda Ci się przygotować się na nadchodzące zmiany.

 

Zapoznamy się ze strukturą firmy i dotychczasowymi standardami, pomożemy rozdzielić zadania, a następnie wspólnie, na nowo opracujemy standardy firmy dostosowane do wymogów BIM.

 

Jako jedyni na rynku oferujemy przeprowadzenie dedykowanych szkoleń z oprogramowania BIM z wykorzystaniem Twoich projektów.

 

Dzięki naszej pomocy wejście w metodologię pracy BIM będzie prostsze niż myślisz, a Ty nie będziesz zaskoczony przez zmieniające się wymagania rynku.

 

Wdrożenie może obejmować, w zależności od potrzeb, następujące etapy:

 

Analiza:

 • Indywidualna analiza stanu obecnego w firmie i poziomu wdrożenia BIM
 • Ustalenie strategii, określenie Kamieni Milowych dla firmy i sporządzenie Mapy drogowej dostosowania firmy do wymogów technologii BIM;
 • Konsultacje w zakresie oprogramowania BIM i współpracy z innym oprogramowaniem BIM

 

Przygotowanie rozwiązań:

 • Dostosowanie istniejących standardów pracy CAD do pracy w technologii BIM, w tym między innymi:

  • Stworzenie standardów pracy BIM

  • Stworzenie instrukcji głównych procesów BIM

  • Stworzenie szablonu projektowego w Autodesk Revit

 

Platforma CDE:

 • Pomoc w doborze platformy CDE (przestrzeni wymiany danych)
 • Implementacja rozwiązania
 • Szkolenie i asysta z funkcji platformy

 

Szkolenia:

 • Uświadomienie uczestnikom zalet i wad pracy w technologii BIM;

 • Szkolenia kadry zarządzającej i kierowniczej w zakresie organizacji, struktury i wymagań BIM,

 • Szkolenia dla osób wyznaczonych na koordynatorów projektu i BIM Menedżerów

 • Szkolenia z oprogramowania BIM (np. Autodesk Revit, Autodesk Navisworks)

 

Asysta Projektowa:

 • Asystę techniczną w zakresie zachowania standardów BIM przy tworzeniu modeli i dokumentacji.

 • Weryfikację dokumentacji powstającą w programie Revit;

 

Asysta Koordynacyjna:

 • Asysta koordynacyjna podczas spotkań z branżystami, lub inwestorem

 • Pomoc w przygotowaniu dokumentów:

  • Wymagania informacyjne Inwestora (Employer's Information Requirements)

  • Plan realizacji BIM (BIM Execution Plan)

  • Poziomy dojrzałości elementów modelu (LOD)

 

Prawidłowe wdrożenie BIM do przedsiębiorstwa zmniejsza koszty, pozytywnie wpływa na jakość inwestycji budowlanych oraz ogranicza liczbę błędów. BIM umożliwia sprawne wprowadzenie zmian, które są automatycznie widoczne w całym projekcie. Dzięki programowi można zobaczyć także, jak zastosowane rozwiązania wyglądają w trójwymiarowej przestrzeni. Dzięki temu mamy możliwość ograniczenia błędów w projekcie. Dzięki wdrożenie BIM realizację projektu można przyśpieszyć.

 

Plan wdrożenie BIM pomaga firmom zastosować technologię na poziomie organizacji. Zazwyczaj rozpoczyna się go od wyznaczenia celów dla przyjęcia technologii BIM. Przy ich definiowaniu określamy także sposób w jaki zostaną one osiągnięte i podajemy orientacyjne ramy czasowe. Drugim krokiem jest rozpoznanie posiadanych zasobów organizacji, czyli narzędzi, umiejętności pracowników oraz zasób posiadanego sprzętu i oprogramowania.

 

Wdrożenie BIM obejmuje także konieczność zapoznania się z modelami istniejącymi w tej technologii. Zazwyczaj ma to miejsce już po zastosowaniu technologii na poziomie organizacji i wyznaczenia celów dla przyjęcia technologii BIM. Jednym modeli jest model koordynacyjny BIM wspierający przekazywanie informacji projektowej. Model ten jest używany z przypadkach, kiedy istotne jest umożliwienie edycji przekazywanej informacji, wiąże się to właśnie z prawidłowym wdrożenie BIM na poziomie zarówno informacyjnym, jak i instytucjonalnym. Pozwala on na zmianę, zapis, usunięcie lub modyfikację informacji zapisanych w modelu. Odbiorca ma możliwość nanoszenia poprawek co zwiększa efektywność wykonywania projektu. Aby umożliwić skuteczną i efektywną edycję informacji, należy zachować parametry projektu. Prawidłowe wdrożenie BIM pozwala zwiększyć szybkość wykonywanych prac i uzyskać lepsze porozumienie pomiędzy stronami projektu.

 

Dzięki wyżej przedstawionym punktom możemy stworzyć plan modeli wykonywanych w przyszłości, ich zawartości oraz narzędzi, którymi będą wykonywane. Na koniec powinniśmy określić typy zadań analitycznych, które chcemy wdrożyć. Opisane plany modelowania i analizy będą mogły stanowić bazę naszej pracy w technologii BIM. Na ich podstawie jesteśmy w stanie przygotować plan szkoleń. Zakres każdego z nich należy dostosować do planów organizacji oraz aktualnie posiadanych umiejętności pracowników.

 

Gwarantem poprawnego wdrożenie BIM jest umiejętne dostosowanie kompetencji narzędziowych i merytorycznych uczestników projektu oraz standaryzacja procedur projektu realizowanego w tej technologii. Podstawą wdrożenie BIM jest rozpoznanie struktury organizacyjnej projektu oraz zapoznanie się ze wszystkimi stronami procesu. W zależności od tego, czy współpracujemy z inwestorem, wykonawcą czy projektantem, potrzeby i wyzwania będą różne. Inwestor, niezależnie czy prywatny, czy publiczny, oczekuje minimalizacji błędów projektowych i wykonawczych oraz bardzo dużego stopnia optymalizacji kosztów względem założonego budżetu. Wykonawca z kolei będzie chciał otrzymać dokumentację na takim poziomie, by dobrze oszacować koszt realizacji. Projektant natomiast poszukuje maksymalnego skrócenia czasu, jaki musi poświęcić na realizację projektu. We wszystkich wymienionych obszarach wdrożenie BIM, każda ze stron posiada niezaprzeczalne zyski. Z tego względu ważne jest dostosowanie najoptymalniejszego, do określonych, wymagań wdrożenia.

 

Jednym z ważniejszym elementów wdrożenie BIM jest oczywiście stworzenie dokumentu pisującego sposób przeprowadzenia projektu z zastosowaniem technologii BIM. Przed jego skonstruowaniem warto, wraz z inwestorem, określić poziom ambicji BIM. Ważne, aby na samym początku, przy wdrożeniu BIM do projekty ustalić takie kwestie, jak:

 

 • Ilość i rodzaj informacji dostarczanych przez modele branżowe,
 • Do jakich celów będziemy wykorzystywać modele wielobranżowe,
 • Sposób dostarczenia finalnego projektu w postaci cyfrowej,
 • Ilość oraz rodzaj rysunków w dokumentacji papierowej.

 

Omówienie tych kwestii przy wdrażanie BIM zabezpiecza obie strony przed ewentualnymi nieporozumieniami. Takie omówienie zabezpiecza obie strony przed ewentualnymi nieporozumieniami. Dodatkowo zleceniobiorca może ustalić wewnętrzną ambicję BIM. Jest to idealny moment na testowanie nowych, innowacyjnych rozwiązań.

 

Czy planując wdrożenie BIM powinniśmy skoczyć na głęboką wodę czy też przygotować szczegółowy plan uwzględniający każde kolejne działanie na drodze do całkowitego wdrożenia. Pierwszy sposób może okazać się frustrujący, gdyż nie każdy w zespole może zrozumieć cel wdrożenie BIM. Drugi ze sposobów także posiada pewne wady. Nie warto planować zbyt szczegółowo i przedłużać wdrożenia BIM. Najlepszym sposobem na drodze do wdrożenie BIM jest przeanalizowanie tego co Ty, Twoi klienci oraz zespół chcecie uzyskać w danym modelu, w trakcie opracowywania projektu. Podczas wdrożenie BIM warto rozważyć jak ten model może być wykorzystywany do realizacji inwestycji, zarządzania obiektem, a także wyznaczyć sobie cele. Aby wdrożyć BIM musimy ustalić standardy dla obiektów, będą wykorzystywane w Twoich projektach. Przydadzą się również szablony odpowiadające preferencjom Twojej firmy co do sposobu, w jaki przedstawiane są obiekty.

 

Dlaczego warto przeprowadzić wdrożenie BIM?

 

Technologia BIM jest rekomendowana przez wiele rządów, do realizacja projektów różnej wielkości. W Wielkiej Brytanii, od 2016 roku nakazuje się realizację wszystkich inwestycji sektora publicznego z wykorzystaniem BIM. Obecnie rządowe instrukcje tracą na znaczeniu, gdyż rynek sam zaczyna dostrzegać korzyści płynące z wdrożenie BIM. Firmy zwlekające z wdrożeniem nowej technologii mogą przegapić najlepszy moment na zmiany. Za chwilę BIM będzie wszechobecne. Czym może skutkować nie wdrożenie BIM na czas? Będzie to skutkować stratą wielu intratnych kontraktów i szans biznesowych przejętych przez firmy biegłe w realizacji projektów BIM. Pionowy rozrost miast odbywa się dzisiaj szybciej niż powiększanie się obszaru zurbanizowanego w poziome. Budynki rosną wzwyż, a projekty stają się coraz bardziej skomplikowane. W związku z tym użycie nowoczesnej technologii ułatwia planowanie, projektowanie i koordynowanie prac.

 

 

 

 

© 2018 by Grupa4BIM