1. pl
  2. en

Oliwia Prochowska

Architekt

 

Absolwentka Politechniki Krakowskiej, architekt, modeler BIM, content creator. Tworzy treści na media społecznościowe w dziedzinach designu, architektury oraz BIM.

O autorze:

Wojciech Jędrosz

BIM Manager

 

Architekt mający doświadczenie w pracy jako BIM menedżer, BIM koordynator i modeler BIM. Odpowiedzialny za ustalenia wymagań informacyjnych BIM i asystę techniczną.

Uważasz artykuł za ciekawy?

Chcesz się z nami skontaktować?

NAPISZ!

Twój e-mail:
Treść wiadomości:
Wyślij
Wyślij
Formularz został wysłany - dziękujemy.
Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola!

BIM

22 kwietnia 2024

Cel#13: Czy BIM przeciwdziała zmianom klimatu i ich skutkom? - Podsumowanie serii

Witamy w ósmej i ostatniej części wpisów z serii "BIM dla zrównoważonego rozwoju", w której przyglądamy się, w jaki sposób metodyka BIM może efektywnie wspierać cele ESG i SDG (#UN17). W tym wpisie skoncentrujemy się na celu SDG nr 13 i na pytaniu, czy BIM może realnie przeciwdziałać zmianom klimatu i ich skutkom? Wpis stanowi podsumowanie całego cyklu.

 

Kliknij poniżej aby sprawdzić inne wpisy:

SDGs vs ESG i jak BIM może pomóc w osiągnięciu zrównoważonych celów
Jak BIM Wspiera Cel Zrównoważonego Rozwoju #3: Dobre zdrowie i jakość życia
BIM w Realizacji Celu #7 SDG: Zrównoważona Energia

Cel #8 SDG: Czy BIM może pobudzić zrównoważony wzrost gospodarczy?

Cel #9 Zrównoważonego Rozwoju (SDG): Budowanie stabilnej infrastruktury oraz wspieranie innowacyjności.

Cel 13: Podjąć pilne działania w celu przeciwdziałania zmianom klimatu i ich skutkom

 

Obecne zmiany klimatyczne stanowią globalne wyzwanie, dotykające każdego zakątku naszego globu. Pilne działania na rzecz stabilizacji klimatu stają się niezbędne, zarówno z perspektywy ekologicznej, jak i ekonomicznej.
 

Nasze miejskie otoczenie wpływa na nasze życie w wielu aspektach, dlatego też planowanie, projektowanie, budowa i eksploatacja z zachowaniem świadomości i zrównoważonych praktyk nigdy nie było tak istotne jak teraz. Wdrożenie procesów metodyki BIM w całym cyklu życia obiektu stanowi szansę wsparcia zrównoważonego budownictwa poprzez minimalizowanie szkodliwych wpływów naszej branży na planetę. 

 

Efektywność energetyczna budynków*

 

W obliczu zmian klimatycznych ograniczenie zużycia energii w budynkach jest jednym z najważniejszych środków do zmniejszenia ogólnego wpływu człowieka na środowisko. Budynki stanowią 40% światowego zużycia energii. Największy wpływ na środowisko powoduje zużycie energii elektrycznej. Skutki dla środowiska uzależnione są od tego skąd ta energia pochodzi.
 

Aby projektować efektywnie trzeba wybrać właściwe technologie i strategie projektowania systemów budowlanych. Praca w metodyce BIM daje możliwość szybkiego porównania schematycznych modeli oraz późniejszego, szczegółowego analizowania efektywności energetycznej, dzięki którym można zmniejszyć zależność budynku od energii do minimum, a nawet do zera.
 

*Miara, która pomaga określić efektywność to intensywność wykorzystania energii (Energy Use Intensity lub EUI), określająca zużyte kilowatogodziny rocznie, podzielone przez jednostkę powierzchni. Zerowa emisja netto (z ang. net zero) oznacza sytuację, w której emisje gazów cieplarnianych generowane przez daną obiekt są równoważone przez działania mające na celu ich redukcję lub usuwanie, co prowadzi do zerowego bilansu netto emisji.
 

“Wygodnie i odpowiedzialnie, czyli jak?”
 

Wysokowydajne budynki nie są projektowane jedynie z myślą o oszczędności energii. Muszą też dobrze wpływać na komfort użytkowników. Budynek musi utrzymywać ludzi w zdrowych i bezpiecznych warunkach, tak by mogli wydajnie wykonywać swoje zadania i przyjemnie spędzać czas. W zielonym projektowaniu chodzi o to by tworzyć budynki, które zapewniają wygodę, minimalizując jednocześnie negatywny wpływ na środowisko.
 

Aby stworzyć komfortowe warunki, należy zapewnić ludziom odpowiednią temperaturę, wilgotność powietrza, temperaturę promieniowania i pęd powietrza. Właściwy poziom tych zmiennych zależy od warunków zewnętrznych, aktywności ludzi i tego w co są ubrani. Każdy ma nieco inne kryteria komfortu, więc komfort jest mierzony odsetkiem użytkowników budynku, którzy zgłaszają, że są lub nie są zadowoleni z warunków.”Wykres wilgotnościomierza (Psychrometric Chart)”, źródło: wygenerowany przy użyciu Climate Consultant.


BIM i BPA
 

BIM jest niezastąpiony jeśli chodzi o projektowanie zrównoważone, ponieważ pozwala na wykonywanie interaktywnych analiz, aby uzyskać jak najlepszą efektywność energetyczną projektu przy uwzględnieniu kwestii funkcjonalnych. Analizą Wydajności Budynku (Building Performance Analysis - BPA) to proces w którym Model BIM przybliża stan rzeczywisty budynku, aby lepiej zrozumieć i wykorzystywać pasywne praktyki projektowe.
 

Informacje niezbędne do przeprowadzenia analiz obejmują geometrię budynku (kształt, układ), właściwości fizyczne materiałów (konstrukcje ścienne, właściwości cieplne i wizualne), rodzaj przestrzeni w budynku oraz harmonogramy działania każdej części budynku. Ponadto istotne jest określenie lokalizacji projektu, żeby uwzględnić szczegółowe informacje o parametrach środowiskowych, takich jak temperatura, ścieżka słońca i kierunki wiatru.”BIM + BPA”, źródło: https://sustainabilityworkshop.autodesk.com 

 

Kluczem do projektowania budynków “Net Zero” jest jak największa redukcja zapotrzebowania na energię, a następnie wybór dobrych źródeł energii. Dobrymi praktykami, by dążyć do tego celu są: - Zmniejszenie obciążenia energetycznego - Optymalizacja projektu na rzecz strategii pasywnych - Optymalizacja aktywnych systemów HVAC - Odzyskiwanie energii - Generowanie energii na miejscu
 

Redukcja śladu węglowego
 

Dzięki BIM możliwe jest również dokładne śledzenie i analiza materiałów używanych w budownictwie, co umożliwia wybór rozwiązań z niższym śladem węglowym. Wykorzystanie recyklingowanych materiałów, lokalnych surowców oraz technologii zmniejszających ilość odpadów na każdym etapie budowy może znacząco zmniejszyć całkowity ślad węglowy projektu.
 

Podsumowanie Serii: BIM dla Zrównoważonego Rozwoju
 

Przez ostatnie siedem artykułów, analizowaliśmy różne aspekty zastosowania BIM w kontekście Celów Zrównoważonego Rozwoju:
- dobre zdrowie i jakość życia,

- zrównoważona energia,

- zrównoważony wzrost gospodarczy,

- innowacje i rozwój infrastruktury,
- budowa zrównoważonych miast i środowisk,
- zrównoważona konsumpcja i produkcja.

 

BIM staje się kluczowym narzędziem w rękach projektantów, inżynierów i inwestorów, pragnących podejmować bardziej zrównoważone decyzje. Działa jak katalizator zmian, pozwalając precyzyjnie planować i optymalizować projekty budowlane w kontekście ochrony klimatu.

 

https://www.un.org.pl/cel8

 

Zgodnie ze starym chińskim przysłowiem “Najlepszy czas, żeby zasadzić drzewo, był 20 lat temu, a druga najlepsza pora jest dzisiaj”. Działania podejmowane teraz, w obszarze budownictwa i planowania przestrzennego, z pewnością wpłyną na kształtowanie bardziej zrównoważonej przyszłości, więc bierzmy się do działania!  

© 2024 by Grupa4BIM