1. pl
  2. en

Oliwia Prochowska

Architekt

 

Absolwentka Politechniki Krakowskiej, architekt, modeler BIM, content creator. Tworzy treści na media społecznościowe w dziedzinach designu, architektury oraz BIM.

O autorze:

Wojciech Jędrosz

BIM Manager

 

Architekt mający doświadczenie w pracy jako BIM menedżer, BIM koordynator i modeler BIM. Odpowiedzialny za ustalenia wymagań informacyjnych BIM i asystę techniczną.

Uważasz artykuł za ciekawy?

Chcesz się z nami skontaktować?

NAPISZ!

Twój e-mail:
Treść wiadomości:
Wyślij
Wyślij
Formularz został wysłany - dziękujemy.
Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola!

BIM

05 lutego 2024

BIM w Realizacji Celu #7 SDG: Zrównoważona Energia

Witamy w trzeciej części z cyklu “BIM dla zrównoważonego rozwoju”, gdzie opisujemy jak metodyka BIM może wspierać cele ESG i SDG (#UN17). W tym wpisie przyjrzymy się, jak BIM może być wykorzystany do realizacji Celu nr 7. 
 

Kliknij poniżej aby sprawdzić inne wpisy:

SDGs vs ESG i jak BIM może pomóc w osiągnięciu zrównoważonych celów
Jak BIM Wspiera Cel Zrównoważonego Rozwoju #3: Dobre zdrowie i jakość życia

 

Cel 7 Zrównoważonego Rozwoju (SDG): Zrównoważona Energia

 

Ten cel, skupia się na dostępie do bezpiecznej, niezawodnej, trwałej i nowoczesnej energii, kwestii która stawia przed globalną społecznością szereg wyzwań. Pomimo poczynionych postępów, wciąż obserwuje się obszary, gdzie miliony ludzi pozbawione są dostępu do energii elektrycznej i czystych źródeł paliw. W tym kontekście, metodologia Building Information Modeling (BIM) również może pomóc, głównie poprzez optymalizację efektywności energetycznej budynków oraz śledzenie i zarządzanie zużyciem energii w czasie rzeczywistym.

 

 

Optymalizacja Efektywności Energetycznej Budynków

 

Analizy BIM rewolucjonizują podejście do projektowania budynków, umożliwiając dokładne zrozumienie i optymalizację efektywności energetycznej. Dzięki symulacjom w oparciu o modele, projektanci poza zapewnieniem funkcji użytkowych budynku mogą zminimalizować wpływ obiektu na środowisko. 
 

Modele energetyczne można tworzyć od zera “szkicowo” określając gabaryty i kształt obiektów. Można też przekształcić standardowy Model BIM w zaawansowany model energetyczny. Dzięki tej funkcji, projektanci mogą tworzyć symulacje i analizować różne scenariusze, identyfikując optymalne rozwiązania. Modelowanie energetyczne pozwala uwzględnić wpływ czynników takich jak orientacja budynku, rodzaj izolacji, zainstalowanych sprzętów (np. HVAC), a nawet ilość i rozmieszczenie okien, co umożliwia precyzyjnie określić, jakie zmiany przyniosą największe korzyści.

Ponadto poprzez analizę powierzchni dachów odpowiadamy na pytanie, czy opłaca się uwzględnienie paneli słonecznych w projekcie, a jeśli tak to w jaki sposób zmaksymalizować wydajność fotowoltaiki.
 

Projektanci mogą eksperymentować z różnymi strategiami, takimi jak zastosowanie zielonych dachów, efektywnej wentylacji czy systemów odzyskiwania ciepła. Dzięki temu, proces projektowy staje się bardziej interaktywny, pozwalającą na badanie różnych ścieżek rozwoju, aż do znalezienia najbardziej zrównoważonego rozwiązania.

 

Źródło: https://www.un.org.pl/cel7

 

Śledzenie i Zarządzanie Zużyciem Energii

 

BIM, poprzez swoją zdolność do łączenia z innymi systemami pomaga w wizualizacji, śledzeniu i zarządzaniu zużyciem energii w czasie rzeczywistym. Z pomocą narzędzi tzw. “middleware” (np. Siemens Ecodomus) możemy w łatwy sposób zaimplementować do istniejących systemów zarządzania aktywami (CMMS / CAFM) modele informacyjne. Pomoże to w szybszej reakcji na różnego rodzaju zdarzenia i awarie na obiekcie, które mogą powodować straty lub nieefektywną pracę urządzeń.
 

Do poszczególnych elementów cyfrowego modelu obiektu można również dołączyć różnego rodzaju sensory i urządzenia IoT. Dzięki ciągłemu monitorowaniu i dostępowi do danych na bieżąco, instytucje i gospodarstwa domowe mogą skutecznie zarządzać swoim zużyciem energii, minimalizując straty i poprawiając efektywność.
 

Wyzwania i Perspektywy
 

Mimo że w czasie pandemii wzrosło zużycie energii odnawialnej, UN - Energy Report (2023)* sugeruje, że udział energii odnawialnej musiałby przekroczyć 30% światowego zużycia energii do 2030 roku, aby osiągnąć cel zerowej emisji netto do 2050 roku. W tym kontekście, BIM pełni kluczową rolę w dostarczaniu innowacyjnych rozwiązań, wspierając transformację energetyczną poprzez identyfikację i implementację zrównoważonych praktyk. 

 

*https://www.un.org/en/energy/page/energy-compact-annual-progress-report-2023

 

 

 

 

© 2024 by Grupa4BIM