1. pl
  2. en

O autorze:

Wojciech Jędrosz

BIM Manager

 

Architekt mający doświadczenie w pracy jako BIM menedżer, BIM koordynator i modeler BIM. Odpowiedzialny za ustalenia wymagań informacyjnych BIM i asystę techniczną.

Uważasz artykuł za ciekawy?

Chcesz się z nami skontaktować?

NAPISZ!

Twój e-mail:
Treść wiadomości:
Wyślij
Wyślij
Formularz został wysłany - dziękujemy.
Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola!

BIM

02 lutego 2022

Poradnik ISO 19650 cz.13 - Zgromadzenie informacji referencyjnych i udostępnionych zasobów

W poprzedniej części Poradnika ISO 19650 rozpocząłem opis kroków do podjęcia w ramach przygotowania zaproszenia do składania ofert. Omówiłem określanie celów BIM, struktury i definicji informacji w ramach przygotowania Wymagań wymiany informacji (EIR). 

W tym odcinku krótko opisuję gdzie i w jaki sposób gromadzić materiały referencyjne Zamawiającego na CDE w zgodzie z normą ISO 19650.

Ten artykuł jest częścią cyklu “Poradnika ISO 19650” tłumaczącego zasady międzynarodowych norm BIM - ISO 19650. Kliknij poniżej aby sprawdzić poprzednie wpisy:
 

Przypominam, że nie istnieje jeszcze oficjalna polska wersja standardu BIM, choć normy ISO 19650-1 i ISO 19650-2 zostały przyjęte przez Polski Komitet Normalizacyjny za Polską Normę. Nie ma oficjalnego tłumaczenia angielskiej wersji standardu, a co za tym idzie nie ma oficjalnego tłumaczenia żargonu BIM. Tłumaczenie nomenklatury które znajdziecie w tym poradniku jest moją własną interpretacją i warto pamiętać, że wersja oficjalna która miejmy nadzieję kiedyś zostanie opublikowana może się różnić tłumaczeniem niektórych pojęć.

 

Zgromadzenie informacji referencyjnych i udostępnionych zasobów
 

Główną stroną działająca w ramach tej klauzuli (5.2.2, normy ISO 19650-2) jest oczywiście Zamawiający. To klient musi przygotować referencje do których później będą się odnosić potencjalni Główni wykonawcy składający oferty na wykonanie usługi, oraz zgromadzić je w jednym miejscu dostępnym dla uprawnionych podmiotów.

O ustanowieniu materiałów referencyjnych w ramach przygotowania dokumentu PIR (Wymagania Informacyjne Projektu) pisałem już w poprzednim artykule Poradnik ISO 19650 cz.6 - Standard projektu, procedury i materiały referencyjne.

W związku z tym, że EIR, którego częścią składową mają być właśnie materiały referencyjne, wynika bezpośrednio z PIR który opisałem wcześniej nie będę się zanadto rozpisywał w tym wpisie. 
 

Przypomnę jedynie, że tego typu informacje referencyjne i udostępnione zasoby, mają pomóc w zrozumieniu treści EIR i kryteriów akceptacji Zamawiającego. Im bardziej szczegółowe informacje zostaną udostępnione oferentom, tym większa szansa, że ​​dokładnie zrozumieją, co należy dostarczyć aby ich rezultaty były zaakceptowane. 
 

Przykład tebeli informacji referencyjnych Zamawiającego w EIR, źródło: opracowanie własne
 

Udostępnione zasoby mogą przybierać różne formy, takie jak szablony dokumentów, biblioteki obiektów 3D, niestandardowe style linii, lub całe przygotowane fragmenty modelu, przedstawiające oczekiwane rezultaty.

 

źródło: Polskie Sieci Elektroenergetyczne “Zał_3.4 - Model kalibracyjny” do “Wymagania BIM dla inwentaryzacji powykonawczej stacji elektroenergetycznych - SE Nysa”

 

Informacje referencyjne i udostępnione zasoby powinny być dostarczane w odpowiednich kontenerach/plikach informacyjnych za pośrednictwem Wspólnego środowiska danych projektu (CDE).

W trakcie procedury przetargowej, dostępem do tych kontenerów/plików informacyjnych dla potencjalnych Głównych wykonawców musi zarządzać Zamawiający. Ma to na celu zagwarantowanie, że potencjalni Główni wykonawcy nie mają niewłaściwego dostępu do żadnych innych informacji udostępnianych przez istniejące zespoły wykonawcze w projekcie.

Kontenery/pliki informacyjne w CDE powinny mieć kody statusu (w celu identyfikacji dozwolonego wykorzystania informacji), kody wersji i kody klasyfikacyjne (o których z kolei pisałem w tym wpisie - Poradnik ISO 19650 cz.8 - Przypisanie metadanych plikom w CDE cz. 1), aby pomóc potencjalnym Głównym wykonawcom w ich prawidłowym wykorzystaniu. 
 


Przykład wymagań i modeli referencyjnych dołączonych do OPZ zamawiającego, źródło: Polskie Sieci Elektroenergetyczne “Zał_3.4 - Model kalibracyjny” do “Wymagania BIM dla inwentaryzacji powykonawczej stacji elektroenergetycznych - SE Nysa”

 

Jakie kroki powinien podjąć Zamawiający?
 

Podsumowując, Zamawiający powinien przesłać informacje referencyjne i udostępnione zasoby do CDE zgodnie ze standardem informacyjnym projektu oraz metodami i procedurami tworzenia informacji. Musi też zapewnić potencjalnym Głównym wykonawcom odpowiedni dostęp i uprawnienia do tych treści. 

Kiedy zapadnie już decyzja kto najlepiej nadaje się do realizacji zamówionej usługi. Zamawiający musi odwołać dostęp do CDE dla potencjalnych Głównych wykonawców, którzy nie wygrają odpowiedzi przetargowej. 
 

Źródło: Zaproszenie do składania ofert na podstawie ISO 19650-2, tłumaczenie własne

.................................................................................

 

W tej serii artykułów skupiam się na tłumaczeniu głównych zasad ISO 19650-2 i na wsparciu Twojej firmy przy wdrażaniu tej normy opisując fazę dostawy aktywów budowlanych - realizacji projektu. Artykuły na naszym blogu pojawiają się każdego tygodnia, więc polecam zapisać się do newslettera, śledzić naszą stronę i media społecznościowe.
 

W kolejnej części Przewodnika ISO 19650 przejdę do ostatnich dwóch podpunktów Wymagań wymiany informacji (EIR), czyli ustanowienia wymagań oceny przetargowej i kryteriów oceny, oraz skompletowania zaproszenia do składania ofert.
 

autor: Wojciech Jędrosz - BIM Manager
 

Chcesz dowiedzieć się więcej o BIM i ISO 19650? Zapisz się na jedno z naszych szkoleń, np:
 

- Metodyka BIM w cyklu dostarczania informacji projektowej wg ISO 19650

- BIM koordynator wg ISO 19650 (z wizualizacją danych)

- Digital Twin dla Zarządców nieruchomości

© 2024 by Grupa4BIM