1. pl
  2. en

Uważasz artykuł za ciekawy?

Chcesz się z nami skontaktować?

NAPISZ!

Twój e-mail:
Treść wiadomości:
Wyślij
Wyślij
Formularz został wysłany - dziękujemy.
Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola!
Zapisz się do newslettera:
Wyślij
Wyślij
Formularz został wysłany - dziękujemy.
Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola!

BIM

05 maja 2020

Czym jest BIM z perspektywy producenta? cz. 2/4

autor: Wojciech Jędrosz

 

Branża budowlana coraz szybciej formułuje swoje wymagania dotyczące BIM od producentów komponentów budowlanych. W związku z obecną sytuacją spowodowaną pandemią, firmy projektowe szybko przeniosły się na pracę zdalną, a wymiana informacji projektowej jeszcze częściej odbywa się przy użyciu cyfrowych środowisk współpracy. Jednym z efektów pracy domowej jest brak dostępu do fizycznych próbek wyrobów budowlanych. Szczególnie teraz projektanci potrzebują dostępu do danych cyfrowych. Jeśli nie dasz im dostępu do tych danych, nie uzyskasz dostępu do nich samych, co może spowodować utratę potencjalnych klientów.

 

Udostępnij odpowiednie formaty danych - szczególnie teraz!

 

Badanie Stowarzyszenia Produktów Budowlanych (The Construction Products Association - CPA) wykazało, że specyfikatorzy nie otrzymują danych w formacie, którego chcą i potrzebują. Ankieta przeprowadzona wśród ponad 500 osób pokazuje jak różnią się formaty używane przez producentów do dystrybucji danych od formatów poszukiwanych przez specyfikatorów. O ile nie wysyłasz próbek swoich produktów, wersja cyfrowa jest jedyną słuszną drogą!

 

źródło: www.manufacturers.thenbs.com

 

BIM to metodyka pracy wykorzystująca trójwymiarowe cyfrowe modele i zawarte w nich dane w celu usprawnienia procesów (wymiany, analizy, zliczania danych) w całym łańcuchu dostaw w zakresie projektów budowlanych i infrastrukturalnych. Stanowi znaczący cyfrowy krok naprzód na rynku budowlanym i zarządzania obiektami. BIM może być wykorzystywany do szerokiej gamy obiektów budowlanych. Jako technologia może mieć zastosowanie zarówno w przypadku prywatnych budynków, obiektów użyteczności publicznej, jak i infrastruktury.

 

Obiekty BIM to inteligentne modele 3D. Zawierają one informację geometryczne  (takie jak kształt, wymiary), oraz informację niegeometryczną (np. parametry, wykończenie materiałem, opis, link do strony producenta, kod klasyfikacji itp.).


modele płyt HPL w programie Autodesk Revit

 

Podczas rozmów z producentami często spotykam się z mylnym pojęciem bibliotek BIM. Wielu osobom wydaje się, że biblioteki BIM nie różnią się od bibliotek STEP przygotowanych w programach mechanicznych, lub OBJ w programach do wizualizacji 3D. 

 

Często słyszę pytanie:

- Czy jest sens tworzyć komponenty BIM moich produktów, skoro nie są prefabrykowane (np. płytki i cegły, które mają ręcznie zróżnicowane faktury, lub produkty drewniane o różnym rysunku słojów rocznych)?   

Odpowiadam:

- Jak najbardziej! Jeśli warianty produktów są choć w małym stopniu powtarzalne, można ustalić który parametr będzie wpływał na wariantowość produktu. Natomiast jeśli elementy są częściowo wykończone ręcznie, również w większości przypadków znajdzie się zbiór cech, które będą określać produkt, mimo różniących go wizualnie szczegółów w konkretnych wystąpieniach. 

 

Głównym celem wykorzystania obiektów BIM nie jest bowiem dostarczenie modeli do fotorealistycznych, a co najwyżej do poglądowych wizualizacji. Ważniejsza jednak od grafiki jest informacja, którą te elementy ze sobą niosą. 

Właściwości typu wybranego komponentu BIM

 

 

Dlaczego BIM jest wdrażany na świecie?

 

Modele, o których była wcześniej mowa, są wizualną reprezentacją BIM, ale procesy związane z BIM dotyczą przede wszystkim udostępniania informacji w nich zawartych. Dzięki zestawianiu dokładnych informacji, można uniknąć wielu problemów w całym łańcuchu dostaw, zwiększając efektywność procesów budowy, zmniejszając straty i niepewność, umożliwiając współpracę i poprawiając produktywność i czas dostawy.

 

Według brytyjskiego raportu Government Construction Strategy, BIM może przynieść oszczędności w wysokości 15-20% o ile jest w pełni wykorzystywany. Tak duże potencjalne oszczędności oznaczają, że przyjęcie BIM musi się odbyć jak najszybciej. 

 

Rząd Wielkiej Brytanii wymusił tempo cyfrowej transformacji. W kwietniu 2016 r. wprowadzono warunek podpisania umowy wymagający stosowania BIM we wszystkich inwestycjach publicznych. Z kolei w lipcu 2018 r. w ramach strategii przemysłowej, ogłosił że przeznaczy 420 mln funtów na rozwój przemysłu w celu przekształcenia wydajności sektora - dzięki innowacyjnym technologiom i wysoko wykwalifikowanej sile roboczej. Umowa zobowiązuje do korzystania z technologii cyfrowych, w tym BIM. 

 

Poziomy rozwoju BIM, źródło: www.fgould.com

 

Szczególne znaczenie dla producentów ma decyzja o współpracy z sektorem produkcyjnym, aby umożliwić stosowanie dokładnych, powtarzalnych, czytelnych informacji o produkcie w całym sektorze budowlanym. 

 

Jeśli strategia rządu brytyjskiego powiedzie się, pozwoli to sektorowi budowlanemu na działanie bardziej wydajne i zrównoważone oraz zdobycie większego udziału w globalnym rynku budowlanym, który według ekspertów wzrośnie o ponad 70% do 2025 r.

 

Wdrożenie BIM w skali krajowej nie kończy się na Wielkiej Brytanii. Podobne decyzje o modernizacji branży budowlanej poprzez pracę cyfrową można zauważyć na wielu światowych rynkach, w tym w USA, Europie, na Bliskim Wschodzie, w Azji i Australii.


Na etapie przygotowania projektu, BIM ułatwia wzajemne zrozumienie i zwiększa przejrzystość między wszystkimi zaangażowanymi stronami, od inwestora, generalnego wykonawcy do podwykonawców i producentów komponentów budowlanych. Daje możliwości zarządzania kosztami, harmonogramem i ilościami materiałów, a tym samym optymalizowania wydajności projektów.

 

Podsumowując, od producentów, projektantów, oraz wszystkich innych specjalistów, wymagana jest wiedza, w jaki sposób branża budowlana może wymieniać się informacjami zawartymi w modelach cyfrowych. Chodzi o to, by móc pracować szybciej, zwinniej, sprytniej i w oparciu o większą przejrzystość i lepszą współpracę.

 

W następnej części cyklu przedstawię korzyści z wdrożenia BIMu dla projektantów i producentów.

 

 

Oferujemy usługę tworzenia parametrycznych bibliotek BIM, MFG i OBJ. Rodziny komponentów odwzorowują wyroby budowlane, używane w procesie inwestycyjnym przez projektantów z branż budowlanej i mechanicznej. Korzystając z naszych usług zyskasz pewność, że modele Twoich produktów będą opracowane zgodnie z najlepszymi wzorcami i aktualnymi trendami w branży.

 

Chcesz abyśmy wycenili modelowanie BIM Twoich wyrobów, odezwij się do nas!

 

KONTAKT

 

© 2024 by Grupa4BIM