1. HOME
  2. >
  3. Blog
  4. >
  5. Cel #7 SDG: Czy BIM może ...

Cel #7 SDG: Czy BIM może pomóc zapewnić Zrównoważoną Energię

Witamy w trzeciej części z cyklu “BIM dla zrównoważonego rozwoju”, gdzie opisujemy jak metodyka BIM może wspierać cele ESG i SDG (#UN17). W tym wpisie przyjrzymy się, jak BIM może być wykorzystany do realizacji Celu nr 7.

Kliknij poniżej aby sprawdzić inne wpisy:
SDGs vs ESG i jak BIM może pomóc w osiągnięciu zrównoważonych celów
Cel #3 SDG: Jak BIM wspiera dobre zdrowie i jakość życia?
Cel #7 SDG: Czy BIM może pomóc zapewnić Zrównoważoną Energię?
Cel #8 SDG: Czy BIM może pobudzić zrównoważony wzrost gospodarczy?
Cel #9 SDG: Czy BIM może wspomóc innowacje i rozwój infrastruktury?
Cel #11 SDG: Czy BIM może pomóc w budowie zrównoważonych miast i środowisk?
Cel #12 SDG: Jak BIM może przyczynić się do zrównoważonej konsumpcji i produkcji?
Cel#13 SDG: Czy BIM przeciwdziała zmianom klimatu i ich skutkom? – Podsumowanie serii

Cel 7 Zrównoważonego Rozwoju (SDG): Zrównoważona Energia

Ten cel, skupia się na dostępie do bezpiecznej, niezawodnej, trwałej i nowoczesnej energii, kwestii która stawia przed globalną społecznością szereg wyzwań. Pomimo poczynionych postępów, wciąż obserwuje się obszary, gdzie miliony ludzi pozbawione są dostępu do energii elektrycznej i czystych źródeł paliw. W tym kontekście, metodologia Building Information Modeling (BIM) również może pomóc, głównie poprzez optymalizację efektywności energetycznej budynków oraz śledzenie i zarządzanie zużyciem energii w czasie rzeczywistym.

Optymalizacja Efektywności Energetycznej Budynków

Analizy BIM rewolucjonizują podejście do projektowania budynków, umożliwiając dokładne zrozumienie i optymalizację efektywności energetycznej. Dzięki symulacjom w oparciu o modele, projektanci poza zapewnieniem funkcji użytkowych budynku mogą zminimalizować wpływ obiektu na środowisko.

Modele energetyczne można tworzyć od zera “szkicowo” określając gabaryty i kształt obiektów. Można też przekształcić standardowy Model BIM w zaawansowany model energetyczny. Dzięki tej funkcji, projektanci mogą tworzyć symulacje i analizować różne scenariusze, identyfikując optymalne rozwiązania. Modelowanie energetyczne pozwala uwzględnić wpływ czynników takich jak orientacja budynku, rodzaj izolacji, zainstalowanych sprzętów (np. HVAC), a nawet ilość i rozmieszczenie okien, co umożliwia precyzyjnie określić, jakie zmiany przyniosą największe korzyści.

Ponadto poprzez analizę powierzchni dachów odpowiadamy na pytanie, czy opłaca się uwzględnienie paneli słonecznych w projekcie, a jeśli tak to w jaki sposób zmaksymalizować wydajność fotowoltaiki.

Projektanci mogą eksperymentować z różnymi strategiami, takimi jak zastosowanie zielonych dachów, efektywnej wentylacji czy systemów odzyskiwania ciepła. Dzięki temu, proces projektowy staje się bardziej interaktywny, pozwalającą na badanie różnych ścieżek rozwoju, aż do znalezienia najbardziej zrównoważonego rozwiązania.

Źródło: https://www.un.org.pl/cel7

Śledzenie i Zarządzanie Zużyciem Energii

BIM, poprzez swoją zdolność do łączenia z innymi systemami pomaga w wizualizacji, śledzeniu i zarządzaniu zużyciem energii w czasie rzeczywistym. Z pomocą narzędzi tzw. “middleware” (np. Siemens Ecodomus) możemy w łatwy sposób zaimplementować do istniejących systemów zarządzania aktywami (CMMS / CAFM) modele informacyjne. Pomoże to w szybszej reakcji na różnego rodzaju zdarzenia i awarie na obiekcie, które mogą powodować straty lub nieefektywną pracę urządzeń.

Do poszczególnych elementów cyfrowego modelu obiektu można również dołączyć różnego rodzaju sensory i urządzenia IoT. Dzięki ciągłemu monitorowaniu i dostępowi do danych na bieżąco, instytucje i gospodarstwa domowe mogą skutecznie zarządzać swoim zużyciem energii, minimalizując straty i poprawiając efektywność.

Wyzwania i Perspektywy

Mimo że w czasie pandemii wzrosło zużycie energii odnawialnej, UN – Energy Report (2023)* sugeruje, że udział energii odnawialnej musiałby przekroczyć 30% światowego zużycia energii do 2030 roku, aby osiągnąć cel zerowej emisji netto do 2050 roku. W tym kontekście, BIM pełni kluczową rolę w dostarczaniu innowacyjnych rozwiązań, wspierając transformację energetyczną poprzez identyfikację i implementację zrównoważonych praktyk.

*https://www.un.org/en/energy/page/energy-compact-annual-progress-report-2023
O autorze
Oliwia Prochowska
Architekt
Absolwentka Politechniki Krakowskiej, architekt, modeler BIM, content creator. Tworzy treści na media społecznościowe w dziedzinach designu, architektury oraz BIM.
O autorze
Wojciech Jędrosz - BIM Manager
Wojciech Jędrosz
BIM Manager
BIM Manager na projektach w Europie i Bliskim Wschodzie; z wykształcenia architekt; ekspert Autodesk Revit i Certyfikowany Instruktor Autodesk; trener ISO 19650 w British Standards Institution (BSI); opiniujący normy budowlane w Polskim Komitecie Normalizacyjnym (PKN).

Spis treści

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Kontynuując korzystanie z serwisu, zgadzasz się na ich użycie.