Praktyczne zastosowanie norm ISO 19650-1 i ISO 19650-2
Poznaj praktyczne zastosowanie norm ISO 19650 w projektach budowlanych. Kluczowe wskazówki dotyczące zarządzania informacją i optymalizacji procesów.
Poznaj praktyczne zastosowanie norm ISO 19650 w projektach budowlanych. Kluczowe wskazówki dotyczące zarządzania informacją i optymalizacji procesów.
Czemu warto wdrożyć BIM? Współczesna branża budowlana stoi w obliczu wyzwań, które wymagają przemyślanego podejścia i wdrożenia nowoczesnych technologii. Coraz większa presja na efektywność, rosnące koszty oraz potrzeba zrównoważonego rozwoju sprawiają, że tradycyjne metody pracy przestają wystarczać. Jednym z najważniejszych rozwiązań, które staje się fundamentem nowoczesnego budownictwa, jest BIM (Building Information Modeling). W artykule tym omówimy kluczowe powody, dla których wdrożenie BIM staje się koniecznością. Zarówno dla firm, jak i dla osób indywidualnie rozwijających się w tej branży. Poznasz kluczowe korzyści organizacyjne z wdrożenia BIM w organizacjach, w tym wzrost efektywności i zrównoważony rozwój.
Aby odpowiedzieć na pytanie “co to jest BIM", warto popatrzeć na przykłady rozwiniętych gospodarek, które poszły o jeden krok dalej. Daje to pojęcie o kierunku rozwoju branży budowlanej kilka lat po wprowadzeniu obowiązku wykorzystania metodyki BIM. Uczynienie tej branży bardziej opartej na danych i skupiającej się na całym cyklu życia aktywów.
W branży budowlanej projekty wciąż zyskują na złożoności i skali. W takim środowisku zarządzanie informacjami odgrywa kluczową rolę, istotne staje się zapewnienie wysokiej jakości oraz efektywności procesów informacyjnych. Norma wieloczęściowa ISO 19650, jako międzynarodowy standard zarządzania informacją w cyklu życia obiektu budowlanego z wykorzystaniem metodyki BIM (Building Information Modeling), może znacząco pomóc w realizacji tych celów.
Przyjęcie standardów, niezależnie od branży tworzy ramy i przewidywalność dla różnych procesów. Standardy, które wspierają dostarczanie BIM, są kluczem do sukcesu wdrażania BIM we wszystkich projektach. Jakie są najważniejsze standardy w pracy z BIM?
Każdy z nas żyje we własnej informacyjnej bańce. Sprawia to, że często indywidualna opinia może być zniekształcona poprzez ludzi jakimi się otaczamy w pracy. W czasie wolnym i na social mediach. Postanowiłem więc zapytać się źródła kolektywnej wiedzy (ChatGPT) jak zaawansowane jest wdrożenie BIM w Polsce, aby otrzymać bardziej obiektywną odpowiedź.
ISO 22014 nowy standard dla twórców obiektów BIM
W trzynastej i ostatniej części wpisów z serii "BIM dla zrównoważonego rozwoju" przyglądamy się, w jaki sposób metodyka BIM może efektywnie wspierać cele ESG i SDG (#UN17). W tym wpisie skoncentrujemy się na celu SDG nr 13 i na pytaniu, czy BIM może realnie przeciwdziałać zmianom klimatu i ich skutkom? Wpis stanowi podsumowanie całego cyklu.
W dwunastej części serii "BIM dla zrównoważonego rozwoju" przyglądamy się, w jaki sposób metodyka BIM może efektywnie wspierać cele ESG i SDG (#UN17). W tym wpisie skoncentrujemy się na celu SDG nr 12 i na pytaniu, czy i w jaki sposób BIM może przyczynić się zrównoważonej konsumpcji i produkcji?