Blog

  1. HOME
  2. >
  3. Blog
Najważniejsze standardy w pracy z BIM

Jakie są najważniejsze standardy w pracy z BIM?

Przyjęcie standardów, niezależnie od branży tworzy ramy i przewidywalność dla różnych procesów. Standardy, które wspierają dostarczanie BIM, są kluczem do sukcesu wdrażania BIM we wszystkich projektach. Jakie są najważniejsze standardy w pracy z BIM?

Czy jesteś Maruderem? Jak zaawansowane jest wdrożenie BIM w Polsce wg ChatGPT?

Każdy z nas żyje we własnej informacyjnej bańce. Sprawia to, że często indywidualna opinia może być zniekształcona poprzez ludzi jakimi się otaczamy w pracy. W czasie wolnym i na social mediach. Postanowiłem więc zapytać się źródła kolektywnej wiedzy (ChatGPT) jak zaawansowane jest wdrożenie BIM w Polsce, aby otrzymać bardziej obiektywną odpowiedź.

BIM przeciw zmianom klimatu

Cel#13: Czy BIM przeciwdziała zmianom klimatu i ich skutkom? – Podsumowanie serii

W trzynastej i ostatniej części wpisów z serii "BIM dla zrównoważonego rozwoju" przyglądamy się, w jaki sposób metodyka BIM może efektywnie wspierać cele ESG i SDG (#UN17). W tym wpisie skoncentrujemy się na celu SDG nr 13 i na pytaniu, czy BIM może realnie przeciwdziałać zmianom klimatu i ich skutkom? Wpis stanowi podsumowanie całego cyklu.

Infrastruktura i innowacje BIM

Cel #9 SDG: Czy BIM może wspomóc innowacje i rozwój infrastruktury?

Cel 9 SDG skierowany jest na promowanie postępu opartego na zrównoważonych wartościach. Jak również wspieranie innowacyjności w różnych sektorach przemysłowych w tym budownictwa. W kontekście globalnej agendy tj. rozwoju, eliminacji ubóstwa i przyspieszenia zrównoważonego postępu, kluczową rolę odgrywa rozwinięta infrastruktura.

BIM a wzrost gospodarczy

Cel #8 SDG: Czy BIM może pobudzić zrównoważony wzrost gospodarczy?

SDG 8 koncentruje się na potrzebie stabilnego, zrównoważonego i inkluzywnego wzrostu gospodarczego. Jego cele i zadania obejmują promowanie zrównoważonego, inkluzywnego wzrostu, produktywnego zatrudnienia i godnej pracy dla wszystkich. Szczególnie istotny dla BIM jest podpunkt 8.2, który ma na celu osiągnięcie efektywności ekonomicznej poprzez modernizację technologiczną i innowacje. Organizacja Narodów Zjednoczonych przewiduje, że do 2060 r. powstanie 230 miliardów metrów kwadratowych nowych budynków. Ten szybki wzrost popytu na infrastrukturę tworzy nowe miejsca pracy, ale jednocześnie stawia przed branżą wyzwanie zwiększenia produktywności.

BIM a zrównoważona energia

Cel #7 SDG: Czy BIM może pomóc zapewnić Zrównoważoną Energię

Ten cel, skupia się na dostępie do bezpiecznej, niezawodnej, trwałej i nowoczesnej energii, kwestii która stawia przed globalną społecznością szereg wyzwań. Pomimo poczynionych postępów, wciąż obserwuje się obszary, gdzie miliony ludzi pozbawione są dostępu do energii elektrycznej i czystych źródeł paliw. W tym kontekście, metodologia Building Information Modeling (BIM) również może pomóc, głównie poprzez optymalizację efektywności energetycznej budynków oraz śledzenie i zarządzanie zużyciem energii w czasie rzeczywistym.

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Kontynuując korzystanie z serwisu, zgadzasz się na ich użycie.