Czy BIM może pobudzić zrównoważony wzrost gospodarczy? Cel #8 SDG
  1. HOME
  2. >
  3. Blog
  4. >
  5. Cel #8 SDG: Czy BIM może ...
BIM a wzrost gospodarczy

Cel #8 SDG: Czy BIM może pobudzić zrównoważony wzrost gospodarczy?

Witamy w ósmej części serii „BIM dla zrównoważonego rozwoju”, w której przyjrzymy się, w jaki sposób metodologia BIM może skutecznie wspierać cele ESG i SDG (#UN17). W tym poście skupimy się na pytaniu, czy i w jaki sposób BIM może przyczynić się do zrównoważonego wzrostu gospodarczego. Sprawdźmy, jak wyglądają BIM i wzrost gospodarczy

Kliknij poniżej, aby sprawdzić inne posty:

SDGs vs ESG i jak BIM może pomóc w osiągnięciu zrównoważonych celów
#3 SDG: Jak BIM wspiera dobre zdrowie i jakość życia?
#7 SDG: Czy BIM może pomóc zapewnić Zrównoważoną Energię?
#8 SDG: Czy BIM może pobudzić zrównoważony wzrost gospodarczy?
#9 SDG: Czy BIM może wspomóc innowacje i rozwój infrastruktury?
#11 SDG: Czy BIM może pomóc w budowie zrównoważonych miast i środowisk?
#12 SDG: Jak BIM może przyczynić się do zrównoważonej konsumpcji i produkcji?
#13 SDG: Czy BIM przeciwdziała zmianom klimatu i ich skutkom? – Podsumowanie serii

 

Cel Zrównoważonego Rozwoju (SDG) 8: Zrównoważony, zrównoważony i inkluzywny wzrost gospodarczy oraz godna praca

SDG 8 koncentruje się na potrzebie stabilnego, zrównoważonego i inkluzywnego wzrostu gospodarczego. Jego cele i zadania obejmują promowanie zrównoważonego, inkluzywnego wzrostu, produktywnego zatrudnienia i godnej pracy dla wszystkich. Szczególnie istotny dla BIM jest podpunkt 8.2, który ma na celu osiągnięcie efektywności ekonomicznej poprzez modernizację technologiczną i innowacje.
Organizacja Narodów Zjednoczonych przewiduje, że do 2060 r. powstanie 230 miliardów metrów kwadratowych nowych budynków. Ten szybki wzrost popytu na infrastrukturę tworzy nowe miejsca pracy, ale jednocześnie stawia przed branżą wyzwanie zwiększenia produktywności.

Sustainable Economic Growth BIM

Zrównoważony wzrost gospodarczy z BIM

Wykorzystanie metodologii BIM w projektach może skutecznie wspierać planowanie, projektowanie i wdrażanie budynków i infrastruktury. Może przyczynić się do zrównoważonego wzrostu gospodarczego.

W różnych sektorach gospodarki, takich jak budownictwo, infrastruktura drogowa czy energetyka, BIM może odgrywać kluczową rolę. W poprawie wydajności, przyczynianiu się do wzrostu gospodarczego i poprawie bezpieczeństwa na placach budowy.

  • Koordynacja multidyscyplinarna: BIM integruje różne dyscypliny, umożliwiając architektom, inżynierom i innym specjalistom pracę nad wspólnym modelem. Eliminuje błędy i promuje harmonijny rozwój projektu.
  • Analiza ruchu: symulując ruch za pomocą modelu BIM, inżynierowie mogą pomóc w projektowaniu dróg. Biorąc pod uwagę aspekty bezpieczeństwa i efektywności transportu.
  • Usprawniona komunikacja i koordynacja: Standaryzacja opisana w normach ISO 19650, która wymaga prawidłowej implementacji BIM, eliminuje bariery komunikacyjne pomiędzy różnymi specjalistami, przyspieszając procesy decyzyjne.
  • Koordynacja na miejscu: Dane wygenerowane przez model BIM są dostępne w jednym wspólnym środowisku, co ułatwia koordynację na miejscu i minimalizuje ryzyko wystąpienia błędów.
  • Zmniejszenie ryzyka wypadków: BIM umożliwia analizę bezpieczeństwa na placach budowy poprzez identyfikację potencjalnych zagrożeń i ich eliminowanie na etapie projektowania.

BIM nie tylko usprawnia procesy projektowania, ale także ułatwia udział społeczności w projektach. Poprzez wizualizacje, analizę danych i łatwiejsze połączenie z platformami komunikacyjnymi BIM daje możliwość zaangażowania lokalnej społeczności w proces podejmowania decyzji.

Sustainable Economic Growth BIM

https://www.un.org.pl/cel8

Rozwój gospodarczy i zrównoważony rozwój w praktyce

Przyjrzyjmy się konkretnym przykładom projektów, w których wykorzystanie BIM przyczyniło się do osiągnięcia celów zrównoważonego rozwoju, na przykład:

  • Masdar City, Zjednoczone Emiraty Arabskie – Miasto zaprojektowane z myślą o zrównoważonym rozwoju. BIM odegrał kluczową rolę w procesie planowania i budowy. Zastosowanie BIM umożliwiło precyzyjne modelowanie efektywności energetycznej, co zaowocowało minimalnym zużyciem energii w całym kompleksie.
  • Ekologiczne miasto Benguerir w Maroku – BIM pozwolił na dokładne modelowanie terenu. Umożliwiło to optymalizację układu urbanistycznego, uwzględniając aspekty środowiskowe, społeczne i ekonomiczne. Dzięki BIM zarządzanie informacjami o infrastrukturze jest znacznie łatwiejsze, co ułatwia utrzymanie i rozwój projektu na przestrzeni lat.

BIM może odegrać kluczową rolę w rozwoju inteligentnych miast (Smart Cities). Umożliwia bardziej efektywne zarządzanie zasobami, energią i transportem, co przyczyni się do zrównoważonego rozwoju miast.

O autorze
Oliwia Prochowska
Architekt
Absolwentka Politechniki Krakowskiej, architekt, modeler BIM, content creator. Tworzy treści na media społecznościowe w dziedzinach designu, architektury oraz BIM.
O autorze
Wojciech Jędrosz - BIM Manager
Wojciech Jędrosz
BIM Manager
BIM Manager na projektach w Europie i Bliskim Wschodzie; z wykształcenia architekt; ekspert Autodesk Revit i Certyfikowany Instruktor Autodesk; trener ISO 19650 w British Standards Institution (BSI); opiniujący normy budowlane w Polskim Komitecie Normalizacyjnym (PKN).

Spis treści

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Kontynuując korzystanie z serwisu, zgadzasz się na ich użycie.