Cel#13: Czy BIM przeciwdziała zmianom klimatu i ich skutkom? – Podsumowanie serii
Witamy w trzynastej i ostatniej części wpisów z serii „BIM dla zrównoważonego rozwoju”, w której przyglądamy się, w jaki sposób metodyka BIM może efektywnie wspierać cele ESG i SDG (#UN17). W tym wpisie skoncentrujemy się na celu SDG nr 13 i na pytaniu, czy BIM może realnie przeciwdziałać zmianom klimatu i ich skutkom? Wpis „BIM przeciw zmianom klimatu” stanowi podsumowanie całego cyklu.
Kliknij poniżej aby sprawdzić inne wpisy:
SDGs vs ESG i jak BIM może pomóc w osiągnięciu zrównoważonych celów
#3 SDG: Jak BIM wspiera dobre zdrowie i jakość życia?
#7 SDG: Czy BIM może pomóc zapewnić Zrównoważoną Energię?
#8 SDG: Czy BIM może pobudzić zrównoważony wzrost gospodarczy?
#9 SDG: Czy BIM może wspomóc innowacje i rozwój infrastruktury?
#11 SDG: Czy BIM może pomóc w budowie zrównoważonych miast i środowisk?
#12 SDG: Jak BIM może przyczynić się do zrównoważonej konsumpcji i produkcji?
#13 SDG: Czy BIM przeciwdziała zmianom klimatu i ich skutkom? – Podsumowanie serii
Cel 13: Podjąć pilne działania w celu przeciwdziałania zmianom klimatu i ich skutkom
Obecne zmiany klimatyczne stanowią globalne wyzwanie, dotykające każdego zakątku naszego globu. Pilne działania na rzecz stabilizacji klimatu stają się niezbędne, zarówno z perspektywy ekologicznej, jak i ekonomicznej.
Nasze miejskie otoczenie wpływa na nasze życie w wielu aspektach, dlatego też planowanie, projektowanie, budowa i eksploatacja z zachowaniem świadomości i zrównoważonych praktyk nigdy nie było tak istotne jak teraz. Wdrożenie procesów metodyki BIM w całym cyklu życia obiektu stanowi szansę wsparcia zrównoważonego budownictwa poprzez minimalizowanie szkodliwych wpływów naszej branży na planetę.
Efektywność energetyczna budynków*
W obliczu zmian klimatycznych ograniczenie zużycia energii w budynkach jest jednym z najważniejszych środków do zmniejszenia ogólnego wpływu człowieka na środowisko. Budynki stanowią 40% światowego zużycia energii. Największy wpływ na środowisko powoduje zużycie energii elektrycznej. Skutki dla środowiska uzależnione są od tego skąd ta energia pochodzi.
Aby projektować efektywnie trzeba wybrać właściwe technologie i strategie projektowania systemów budowlanych. Praca w metodyce BIM daje możliwość szybkiego porównania schematycznych modeli oraz późniejszego, szczegółowego analizowania efektywności energetycznej, dzięki którym można zmniejszyć zależność budynku od energii do minimum, a nawet do zera.
*Miara, która pomaga określić efektywność to intensywność wykorzystania energii (Energy Use Intensity lub EUI). Określająca zużyte kilowatogodziny rocznie, podzielone przez jednostkę powierzchni. Zerowa emisja netto (z ang. net zero) oznacza sytuację, w której emisje gazów cieplarnianych generowane przez daną obiekt są równoważone przez działania mające na celu ich redukcję lub usuwanie. Co prowadzi do zerowego bilansu netto emisji.
“Wygodnie i odpowiedzialnie, czyli jak?”
Wysokowydajne budynki nie są projektowane jedynie z myślą o oszczędności energii. Muszą też dobrze wpływać na komfort użytkowników. Budynek musi utrzymywać ludzi w zdrowych i bezpiecznych warunkach, tak by mogli wydajnie wykonywać swoje zadania i przyjemnie spędzać czas. W zielonym projektowaniu chodzi o to by tworzyć budynki, które zapewniają wygodę, minimalizując jednocześnie negatywny wpływ na środowisko.
Aby stworzyć komfortowe warunki, należy zapewnić ludziom odpowiednią temperaturę, wilgotność powietrza, temperaturę promieniowania i pęd powietrza. Właściwy poziom tych zmiennych zależy od warunków zewnętrznych, aktywności ludzi i tego w co są ubrani. Każdy ma nieco inne kryteria komfortu. Komfort jest mierzony odsetkiem użytkowników budynku, którzy zgłaszają, że są lub nie są zadowoleni z warunków.
”Wykres wilgotnościomierza (Psychrometric Chart)”, źródło: wygenerowany przy użyciu Climate Consultant.
BIM i BPA
BIM jest niezastąpiony jeśli chodzi o projektowanie zrównoważone. Pozwala na wykonywanie interaktywnych analiz, aby uzyskać jak najlepszą efektywność energetyczną projektu. Przy uwzględnieniu kwestii funkcjonalnych. Analizą Wydajności Budynku (Building Performance Analysis – BPA) to proces w którym Model BIM przybliża stan rzeczywisty budynku. Aby lepiej zrozumieć i wykorzystywać pasywne praktyki projektowe.
Informacje niezbędne do przeprowadzenia analiz obejmują geometrię budynku (kształt, układ), właściwości fizyczne materiałów (konstrukcje ścienne, właściwości cieplne i wizualne), rodzaj przestrzeni w budynku oraz harmonogramy działania każdej części budynku. Ponadto istotne jest określenie lokalizacji projektu, żeby uwzględnić szczegółowe informacje o parametrach środowiskowych. Takich jak temperatura, ścieżka słońca i kierunki wiatru.
”BIM + BPA”, źródło: https://sustainabilityworkshop.autodesk.com
Kluczem do projektowania budynków “Net Zero” jest jak największa redukcja zapotrzebowania na energię, a następnie wybór dobrych źródeł energii. Dobrymi praktykami, by dążyć do tego celu są: – Zmniejszenie obciążenia energetycznego – Optymalizacja projektu na rzecz strategii pasywnych – Optymalizacja aktywnych systemów HVAC – Odzyskiwanie energii – Generowanie energii na miejscu
Redukcja śladu węglowego. BIM przeciw zmianom klimatu
Dzięki BIM możliwe jest również dokładne śledzenie i analiza materiałów używanych w budownictwie. To umożliwia wybór rozwiązań z niższym śladem węglowym. Wykorzystanie recyklingowanych materiałów, lokalnych surowców oraz technologii zmniejszających ilość odpadów. I to na każdym etapie budowy może znacząco zmniejszyć całkowity ślad węglowy projektu.
Podsumowanie Serii: BIM dla Zrównoważonego Rozwoju
Przez ostatnie siedem artykułów, analizowaliśmy różne aspekty zastosowania BIM w kontekście Celów Zrównoważonego Rozwoju:
– dobre zdrowie i jakość życia,
– zrównoważona energia,
– zrównoważony wzrost gospodarczy,
– innowacje i rozwój infrastruktury,
– budowa zrównoważonych miast i środowisk,
– zrównoważona konsumpcja i produkcja.
BIM staje się kluczowym narzędziem w rękach projektantów, inżynierów i inwestorów, pragnących podejmować bardziej zrównoważone decyzje. Działa jak katalizator zmian, pozwalając precyzyjnie planować i optymalizować projekty budowlane w kontekście ochrony klimatu.
https://www.un.org.pl/cel13
Zgodnie ze starym chińskim przysłowiem “Najlepszy czas, żeby zasadzić drzewo, był 20 lat temu, a druga najlepsza pora jest dzisiaj”. Działania podejmowane teraz, w obszarze budownictwa i planowania przestrzennego, z pewnością wpłyną na kształtowanie bardziej zrównoważonej przyszłości, więc bierzmy się do działania!