Dlaczego BIM jest koniecznością dla producentów część 1/4
  1. HOME
  2. >
  3. Blog
  4. >
  5. Dlaczego BIM jest konieczn...
BIM jest koniecznością dla producentów

Dlaczego BIM jest koniecznością dla producentów cz. 1/4

W tych trudnych czasach mogłoby się wydawać, że ograniczenie wydatków innych niż podstawę jest najlepszą receptą na przetrwanie. Marketing i wsparcie sprzedaży jest często postrzegane jako jeden z elementów budżetu które w czasie kryzysu należy poddać redukcji – jest to jednak duży błąd! Okazuje się, że BIM jest koniecznością dla producentów w obecnych czasach.

Po prześledzeniu historii, można zobaczyć zależność. Te organizacje, które utrzymują lub zwiększają wydatki na marketing w trakcie kryzysu, wychodzą ze spowolnienia gospodarczego, ze znacznie silniejszą pozycją.

Wpis jest częścią serii. Inne odcinki serii artykułów znajdziesz tutaj:

  1. Dlaczego BIM jest koniecznością dla producentów cz. 1/4
  2. Czym jest BIM z perspektywy producenta? cz. 2/4
  3. Korzyści z BIM dla Producentów cz. 3/4
  4. Osiem kroków do BIM dla Producentów cz. 4/4

Building Information Modeling (BIM) Objects, a po polsku – biblioteki BIM, obiekty BIM, Rodziny BIM, komponenty BIM… Wszystkie te określenia oznaczają cyfrowe modele 3D uzupełnione o metadane. To właśnie dane, czyli “I” jak Information są najważniejsze dla obiektów BIM. W zależności od tego jakie informacje będą w nich zawarte takie będą możliwości ich późniejszego wykorzystania.

 

BIM jest koniecznością dla producentów

Cyfrowa transformacja w branży budowlanej oferuje morze nowych możliwości promocji dla producentów komponentów budowlanych. Technologia cyfrowa zmienia sektor środowiska budowlanego. W szczególności modelowanie informacji o budynku (BIM) umożliwia współpracę i łatwą wymianę danych w całym łańcuchu dostaw.

W rezultacie zarówno projektanci jak i inni członkowie procesu inwestycyjnego coraz częściej wymagają cyfrowych wersji produktów budowlanych. Zarówno tych ogólnych, które przekazują głównie informację geometryczne jak i tych od konkretnego producenta zawierających specyficzne metadane.

Aby zaspokoić tą potrzebę, producenci muszą dostarczyć cyfrowe wersje własnych produktów. Dzięki BIM producenci mogą uzyskiwać dostęp do nowych kanałów sprzedaży – jest to wspaniała okazja, po którą niektórzy już sięgnęli.

Wprowadzenie – postępująca cyfryzacja, dlaczego BIM jest koniecznością dla producentów

Branża budowlana nareszcie przestaje się jej opierać „cyfrowej rewolucji”, która wpływa na większość aspektów ludzkiej egzystencji. Od przygotowania koncepcji i projektów budowlanych po rozwój infrastruktury i późniejsze zarządzanie aktywami, przemysł środowiska budowlanego jest przekształcany przez nowe i rozwijające się rozwiązania cyfrowe.

 

BIM jest koniecznością dla producentów

Opieranie się wzbierającej fali cyfryzacji jest daremne. Innowacje technologiczne będą rozwijane, a nawet będą przyspieszały, a organizacje prędzej czy później będą musiały je przyjąć. Producenci wyrobów budowlanych, którzy nie spełniają rosnących potrzeb, mogą doświadczyć malejącego udziału w rynku.

Rząd Wielkiej Brytanii już dawno to zauważył. Z tego względu już 10 lat temu zdecydowali się na publikację norm. W 2016 r. wprowadzono obowiązek korzystania z metodyki BIM na tzw. “Level 2” we wszystkich nowo powstających inwestycjach publicznych. Doświadczenia ostatnich lat pokazują, że był to krok w dobrym kierunku, a firmy budowlane z Wielkiej Brytanii powiększają swoją przewagę konkurencyjną na świecie. Potencjalne korzyści wynikające z tej strategii są ogromne.

Niektórzy producenci budowlani postrzegają BIM jako zagrożenie i ryzyko dodatkowych kosztów, podczas gdy inni postrzegają BIM jako zwykły koszt prowadzenia działalności na rozwijającym się rynku, a jednocześnie szansę na zysk i pozyskanie nowych klientów w środowisku, gdzie można w łatwy sposób stać się czołówką na rozwijającym się rynku.

W następnej części publikacji dowiesz się czym jest BIM z perspektywy producenta i dlaczego cały świat stara się wdrażać to rozwiązanie.

Oferujemy usługę tworzenia parametrycznych bibliotek BIM, MFG i OBJ. Rodziny komponentów odwzorowują wyroby budowlane, używane w procesie inwestycyjnym przez projektantów z branż budowlanej i mechanicznej. Skorzystaj z naszych usług a zyskasz pewność, że modele Twoich produktów będą opracowane zgodnie z najlepszymi wzorcami i aktualnymi trendami w branży.

Chcesz abyśmy wycenili modelowanie BIM Twoich wyrobów, odezwij się do nas!

O autorze
Wojciech Jędrosz - BIM Manager
Wojciech Jędrosz
BIM Manager
BIM Manager na projektach w Europie i Bliskim Wschodzie; z wykształcenia architekt; ekspert Autodesk Revit i Certyfikowany Instruktor Autodesk; trener ISO 19650 w British Standards Institution (BSI); opiniujący normy budowlane w Polskim Komitecie Normalizacyjnym (PKN).

Spis treści

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Kontynuując korzystanie z serwisu, zgadzasz się na ich użycie.