BIM4FM - Szczupły Twin tylko niezbędne informacje
  1. HOME
  2. >
  3. Blog
  4. >
  5. BIM4FM – Szczupły T...
BIM4FM szczupły Twin

BIM4FM – Szczupły Twin = tylko niezbędne informacje

Doczekaliśmy się! Nareszcie to o czym wszyscy uczestnicy cyklu życia budynku po cichu marzyli staje się rzeczywistością. BIM4FM szczupły Twin – cyfrowe bliźniaki powstają równolegle do otaczających nas budynków i co najważniejsze żyją i rozwijają się razem z nimi.

Jednak nie jest to takie proste – nie wystarczy po prostu wrzucić wszystkich informacji do BIM-owego worka. Warto spojrzeć na to w jakim celu tworzymy dokładny model z bazą danych BIM obrazujący stan rzeczywisty budynku. Dane te mają usprawnić proces zarządzania nieruchomościami, w szczególności w zakresie obsługi technicznej i całego facility management. Dlatego konieczne jest dokładne sprecyzowanie na samym początku zakresu danych jakie będziemy chcieli przekazać facility managerom.

BIM4FM szczupły Twin

Jakie są kluczowe aspekty zarządzania sanymi BIM dla Facility Management?

Żeby do tego dojść należy spojrzeć na inwestycję z ich perspektywy i do etapu eksploatacji przekazać bazę danych BIM, która będzie zawierała dane niezbędne istotne z punktu widzenia FM. Zbyt duża ilość nieprzydatnych informacji w znaczący sposób podnosi koszt utrzymania aktualności cyfrowego bliźniaka, stwarza problemy z dostępem do modelu poprzez urządzenia mobilne oraz utrudnia dostęp do potrzebnych informacji.

Na etapie eksploatacji użytkownicy najszerzej wykorzystują dane o instalacjach i urządzeniach budynkowych. Po oddaniu do użytkowania budynku ulegają one ciągłym zmianom i aktualizacjom. Na dane te składają się informacje

  • termodynamiczne (m.in. zakresy temperatur i ciśnienia pracy),
  • elektryczne (napięcie, moc i dopuszczalny prąd)
  • eksploatacyjne (niosące dane o gwarancie, producencie, dostawcy, instalatorze, dacie upływu gwarancji czy uruchomienia).

Baza danych BIM będzie wykorzystywana do zarządzania budynkiem zatem informacje o modelu powinny być udostępnione w otwartym formacie wymiany danych – COBie.

BIM4FM szczupły TwinAktualizacja i Zarządzanie Danymi BIM na Etapie Eksploatacji. BIM4FM szczupły Twin

Dzięki otwartym standardom przekazujemy dane do etapu eksploatacji. Możemy je aktualizować i rozbudowywać oraz uzupełniać o odpowiednie dokumenty. Takie jak protokoły uruchomienia, pomiarów czy przeglądów. Dzięki temu BIM staje się platformą pozwalającą na dokumentowanie informacji o budynku. Dzieje się tak za pomocą relacyjnego powiązania informacji stworzonych na etapie projektu i budowy z tymi powstającymi na etapie eksploatacji.

Uszczuplenie danych BIM a co za tym idzie digital twin nie polega na tym by zawrzeć jak najmniej informacji. Polega na tym by wszystkie informacje te mogły zostać w łatwy sposób aktualizowane i używane przez FM. Jednym z narzędzi jakie można wykorzystać w tym celu użycie zewnętrznej bazy danych zmapowanej z topologią projektu. Dzięki temu kolejni użytkownicy modelu nie będą obarczeni ograniczeniami w aktualizacji danych związanymi z użyciem formatów natywnych oraz powtórnym eksportowaniem modelu z bazą danych do pierwotnie użytego oprogramowania.

W ten sposób utrzymujemy cyfrowego bliźniaka w zgodzie z rzeczywistością bez wykonywania dodatkowych działań. Poza tymi, które wynikają z procesu eksploatacji prowadzonego przez Facility Managerów.

Jesteś zainteresowany połączeniem BIM i Facility Management? Napisz do nas, aby uzyskać szczegółowe informacje o szkoleniach.

O autorze
Daniel Małysa
Facility Manager
Zajmuje się obsługą i doradztwem technicznym dla nieruchomości komercyjnych. Optymalizuje koszty utrzymania budynków. Prowadzi zajęcia na AGH w Krakowie, na temat nowoczesnych technologii w zarządzaniu nieruchomościami.

Spis treści

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Kontynuując korzystanie z serwisu, zgadzasz się na ich użycie.