Korzyści z BIM dla Producentów część 3/4
  1. HOME
  2. >
  3. Blog
  4. >
  5. Korzyści z BIM dla Produc...
Korzyści z BIM dla Producentów

Korzyści z BIM dla Producentów cz. 3/4

Korzyści z BIM dla Producentów – BIM ma ogromne znaczenie dla producentów i dostawców wyrobów budowlanych, ponieważ projektanci coraz częściej wykorzystują cyfrowe wersje produktów w procesie projektowym, a wykonawcy chętniej wybierają komponenty zaproponowane w projekcie jeśli w jednym miejscu są z nimi spięte wszelkie niezbędne informacje (parametry, dokumentacja, atesty…).

Wpis jest częścią serii. Inne odcinki serii artykułów znajdziesz tutaj:

  1. Dlaczego BIM jest koniecznością dla producentów cz. 1/4
  2. Czym jest BIM z perspektywy producenta? cz. 2/4
  3. Korzyści z BIM dla Producentów cz. 3/4
  4. Osiem kroków do BIM dla Producentów cz. 4/4

Udostępnianie cyfrowych modeli przez producentów komponentów budowlanych jest już standardem na rynku. Sugerowanie odpowiednich rozwiązań i dostarczanie produktów tym, którzy są odpowiedzialni za przygotowanie specyfikacji, jest jednym z kluczowych czynników sukcesu. Czas na drukowanie broszur, lub wysyłanie plików PDF w wiadomościach e-mail przemija, nadchodzi era wsparcia projektantów danymi, które mogą bezproblemowo włączyć do swoich modeli i zestawień.

Producent powinien wiedzieć jakie potrzeby ma jego klient i jak może mu pomóc w codziennej pracy. Biblioteki BIM dają wiele korzyści dla każdego ogniwa w procesie inwestycyjno-budowlanym, w szczególności dla producenta i projektanta. Poniżej przedstawię korzyści z BIM dla jednych i drugich.

Korzyści dla projektantów

Przejrzysta wymiana informacji

Wymiana danych projektowych między interesariuszami procesu budowlanego z użyciem modeli BIM jest prostsza i bardziej wydajna niż przy użyciu tradycyjnych metod. Dzięki unormowanym procesom, oraz zastosowaniu środowisk wymiany danych (CDE) wszystkie strony są zmuszone do kooperacji i dzielenia się informacjami. Procesy BIM zapewniają nowy poziom przejrzystości, w którym przekazywana informacja dotycząca “produktu”, oraz podział zadań staje się bardziej jasny.

Cyfrowe odwzorowanie własnej wizji świata

Modele BIM projektanci dostają nieograniczone możliwości integrowania własnych projektów z odpowiadającymi im reprezentacjami rzeczywistego otoczenia (wymodelowanych, lub uchwyconych za pomocą skaningu, lub fotogrametrii). Technologie takie jak VR i AR pozwalają na rzeczywiste doświadczenie wirtualnych modeli BIM, zupełnie tak jakby budynek został już skonstruowany. Wykorzystując obiekty BIM masz możliwość formowania nieistniejącego jeszcze świata, wizji finalnego rezultatu i przedstawiania go swoim klientom, bez konieczności stawiania budynku.

Korzyści z BIM dla Producentów

Mniejsza ilość poprawek

Model BIM zmniejsza prawdopodobieństwo konieczności wprowadzania poprawek do projektu. Dzięki zastosowaniu parametrów i połączeniu informacji w bazie danych pozwala na wymianę spostrzeżeń i wymagań pomiędzy interesariuszami zaangażowanymi w projekt. Ponadto zestawienia elementów są automatycznie aktualizowane wraz z wprowadzanymi zmianami, co oznacza mniejszą ilości nieporozumień oraz mniejszy nakład czasu.

Możliwość symulacji, testów i optymalizacji

Model BIM pozwala na sprawdzenie w jaki sposób będzie zachowywał się budynek w różnych warunkach. Nasłonecznienie, efektywność energetyczna, wytrzymałość konstrukcji? Dzięki nowoczesnym narzędziom, symulacjom i analizom możliwa jest optymalizacja rozwiązań, kosztów budowy i utrzymania budynku. Kiedy umieszczamy w projekcie obiekty BIM od konkretnego producenta, obliczenia stają się dokładniejsze, a wszystkie czynniki wpływające na wspomniane analizy mogą zostać wzięte pod uwagę. Wykorzystanie obiektów w modelu ma także wpływ na opracowanie dokładniejszego kosztorysu.

Mniejsza ilość błędów i nieporozumień

Ogólne obiekty BIM (nie określające producenta elementu) często okazują się zbyt mało realistyczne lub zbyt niedokładne wymiarowo, w porównaniu z użyciem obiektów BIM od producenta.

Wykrywanie błędów jest istotną częścią każdego procesu budowlanego, a BIM zapewnia w tym celu odpowiedni zestaw narzędzi. Nie chcesz aby podczas budowy okazało się, że ciąg instalacji sanitarnych niefortunnie wbija się w belkę żelbetową? Dzięki BIM jesteś w stanie zautomatyzować proces wykrywania błędów, tak aby zapobiec niespójnościom i nieszczęśliwym wypadkom. Dzięki wcześniejszemu wykryciu kolizji jesteś w stanie zaoszczędzić zarówno czas, jak i pieniądze.

Ułatwiona praca osoby odpowiedzialnej za specyfikację techniczną

Jak wszystkie firmy, zespoły projektowe też starają się optymalizować czas pracy. Nie chcą przedzierać się przez sterty papieru lub wiadomości e-mail, aby znaleźć kluczone dla nich informacje. BIM daje możliwość wyszukiwania, zestawiania i sortowania danych. Dzięki stworzenia “cyfrowych bliźniaków” swoich produktów producent ułatwia osobom odpowiedzialnym za specyfikację wyszukiwanie informacji.

Co więcej informacje zapisane w obiekcie BIM można potraktować jak reklamę obiektu. Otwierając jego właściwości użytkownik otrzyma informację odnośnie ceny, modelu, a nawet linku do strony produktu.

Korzyści dla producentów

Bliższa współpraca producentów z projektantami

Proces BIM diametralnie zmienił sposób współpracy w branży budowlanej. Oferowanie wysokiej jakości, łatwo dostępnych obiektów BIM pozwala producentom integrować własne wyroby do projektu, jeszcze na wczesnych jego etapach. Ponadto biblioteki BIM są istotnym źródłem wiedzy, dającym możliwość uczestniczenia i podejmowania decyzji w projekcie. Z punktu widzenia projektantów oznacza to perspektywę wcześniejszego, szybszego podejmowania decyzji w procesie tworzenia projektu, w oparciu o rzeczywiste informacje dostarczane przez producentów.

Bliższa współpraca producentów z wykonawcami

Wysokiej jakości komponenty BIM pozwalają na uporządkowanie informacji i łatwiejszy do niej dostęp. Daje to producentom szanse na bezpośredni dostęp z informacją o swoich produktach na budowę. Jeśli wszystkie potrzebne informacje do zaplanowania prac, kupna, montażu i odbioru są dostępne w jednym miejscu, może być to decydujący czynnik aby nie szukać tańszych zamienników, a zastosować produkty i rozwiązania zaproponowane przez projektantów. Czas potrzebny na szukanie potrzebnych informacji i dokumentacji dla zamienników to też koszt i to zazwyczaj nie mały.

Szybsza wymiana informacji

Wszystkie osoby zaangażowane w projekt, które odnoszą się do tego samego modelu, oszczędzają sporo czasu dzięki sprawniejszemu transferowi informacji. Dla producentów dostarczanie obiektów BIM jest niezawodnym sposobem przekazywania informacji o praktycznie wszystkim – od pomiarów i charakterystyki energetycznej, po instrukcje konserwacji, warianty budowy obiektu, czy inne właściwości takie jak kolor czy materiał powierzchni.

Analiza danych

Platformy do udostępniania komponentów BIM dają zaawansowane możliwości analizy danych pochodzących od użytkowników tych plików. Oprócz podstawowych informacji (jakie możesz zdobyć implementując wyskakujące okienko formularza na własnej stronie), czyli tego kto, kiedy i z jakiej firmy ściągnął Twoją “Rodzinę BIM”, niektóre platformy dostarczają producentom bardzo zaawansowane dane. Jedną z ciekawszych innowacji jest analiza wykorzystania produktów w projektach użytkownika, czyli informacja o tym ile wystąpień produktu zostało użyte na potrzeby danego projektu. Daje Ci to możliwość dotarcia do największych graczy na rynku i zwiększenia sprzedaży.

Nowe kanały sprzedaży produktów

Internetowe platformy obiektów BIM są nowymi wersjami sklepów, zwiększającymi widoczność tych produktów dla potencjalnych klientów. Wielu producentów już dziś tworzy „cyfrowe bliźniaki” swoich produktów w tym samym czasie co produkty fizyczne, aby umożliwić włączenie ich do baz BIM.

Jeśli treść BIM jest dostarczana projektantom w odpowiednim formacie, może pomóc producentom stać się preferowanymi dostawcami. Widoczność treści producenta w modelach BIM może pomóc w zwiększeniu świadomości marki.

Model BIM może być łatwo aktualizowany

Korzystając z usług internetowych masz stały dostęp do modeli oraz baz danych. Jako architekt możesz w każdej chwili pobierać obiekty, a jako producent masz możliwość aktualizowania informacji o swoich produktach kiedy tylko zechcesz.

Świadectwo innowacyjności

Wykorzystanie nowych technologii przez producenta jest świadectwem wyjścia naprzeciw potrzebom projektantów, potwierdza znajomość rynku i obowiązujących trendów.

Bezpośredni wpływ na wzrost sprzedaży

Dla producenta BIM daje nowe możliwości biznesowe, a także wprowadza zmiany w procesie sprzedaży. Daje również realny wzrost prawdopodobieństwa wyboru obiektów użytych w projekcie i zakupu produktów do wykorzystania na budowie. Czyli po prostu zysku ze sprzedaży dla producenta.

Nie ma wątpliwości, że w obecnym klimacie konieczna jest zmiana, aby zapewnić dotarcie do specyfikacji produktu. Obiekty producenta muszą spełniać wymagania BIM. Decydując się na nasze usługi modelowania BIM zyskujesz pewność, że obiekt będzie działał poprawnie po umieszczeniu w modelu cyfrowym. Staranność i profesjonalizm wykonania pozwoli na ugruntowanie pozycji na rynku. Sprawi również, że użytkownicy z przyjemnością sięgną po nie przy kolejnym projekcie.

Skontaktuj się z nami, aby dowiedzieć się jak możemy Ci pomóc, nie tylko w tym trudnym okresie, ale na stałe.

Oferujemy usługę tworzenia parametrycznych bibliotek BIM, MFG i OBJ. Rodziny komponentów odwzorowują wyroby budowlane, używane w procesie inwestycyjnym przez projektantów z branż budowlanej i mechanicznej. Korzystając z naszych usług zyskasz pewność, że modele Twoich produktów opracujemy zgodnie z najlepszymi wzorcami i aktualnymi trendami w branży.

Chcesz abyśmy wycenili modelowanie BIM Twoich wyrobów, odezwij się do nas!

O autorze
Wojciech Jędrosz - BIM Manager
Wojciech Jędrosz
BIM Manager
BIM Manager na projektach w Europie i Bliskim Wschodzie; z wykształcenia architekt; ekspert Autodesk Revit i Certyfikowany Instruktor Autodesk; trener ISO 19650 w British Standards Institution (BSI); opiniujący normy budowlane w Polskim Komitecie Normalizacyjnym (PKN).

Spis treści

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Kontynuując korzystanie z serwisu, zgadzasz się na ich użycie.