autorka: Dominika Sztwiertnia

 

Chociaż inwestorzy coraz odważniej korzystają z technologii BIM, a samorządowcy częściej decydują się na cyfryzację kolejnych działań administracji, mamy jeszcze do przebycia długą drogę. Zespół pracujący przy Politechnice Wiedeńskiej stworzył ranking, w którym na podstawie 28 wskaźników określono w jakim stopniu europejskich miasta są „smart”. http://www.smart-cities.eu/  W czołówce znalazły się głównie miasta skandynawskie, otrzymując wiele punktów za mądre zarządzanie, a także przyjazną politykę środowiskową. Rzeszów, Suwałki czy Kielce, również znalazły się w zestawieniu, jednak na dalekich pozycjach. Na blogu smartcity-expert, pan Szymon Ciupa wymienił kilka kluczowych przeszkód z jakimi borykają się polskie miasta (http://smartcity-expert.eu/bariery-dla-miast-inteligentnych/ ). Jest to m.in. brak koordynacji działań międzybranżowych i identyfikacji celów, a także znaczne ograniczenia technologiczne, brak spójnych baz danych i brak wykwalifikowanej kadry.

 

Rozwój BIM w Polsce może mieć duży wkład w rozwój miast inteligentnych. Jednak sam BIM to za mało – należy odważnie skorzystać z wielu możliwości jakie dają pozostałe dostępne technologie, takie jak GIS. Działania prowadzące do wypracowania powszechnych standardów ułatwią wykorzystanie danych z projektów BIM na dużo większą skalę, łączenie ich w przystępny sposób z danymi GIS i upowszechnienie idei Smart City.

 

Polskie miasta w Intelligent Cities Challenge

 

Miasta: Poznań, Białystok, Bytom, Gdańsk oraz Gliwice zakwalifikowane zostały do inicjatywy Intelligent Cities Challenge organizowanej przez Komisję Europejską i ICC Team. Kapituła wyłoniła ponad 100 europejskich miast, wśród których znalazło się tych pięć polskich miast.

 

Poznań, shutterstock

 

Projekt oferuje doradztwo i wskazówki od światowej klasy ekspertów w celu poprawy jakości życia w obszarach miejskich, pomoc i wsparcie we wdrażaniu zaawansowanych technologii oraz wyjątkową możliwość wymiany doświadczeń miast biorących udział w inicjatywie. Intelligent Cities Challenge to kontynuacja inicjatywy Digital Cities Challenge, dzięki której 41 miast Unii Europejskiej stworzyło przyszłe strategie inteligentnego i zrównoważonego rozwoju by przyspieszyć transformację cyfrową.


Inicjatywa planowana jest na okres dwóch lat, podczas których miasta skorzystają z mechanizmów wsparcia oraz programu mentorskiego. Wspólne działania, wymiana doświadczeń oraz stworzenie platformy dla otwartych danych i rynku smart rozwiązań, związane będą z inteligentnym i zrównoważonym rozwojem obszarów miejskich. Projekt ukierunkowany jest też na nawiązanie współpracy międzynarodowej z udziałem miast spoza Unii. Jako wybrane miasto otrzymamy możliwość odbycia szkoleń oraz uczestnictwa w szeregu niezwykle atrakcyjnych wydarzeń i konferencji.


Podczas tworzenia artykułu korzystałam z materiałów zawartych na stronach arcanagis.pl, smartcity-expert.eu, poznan.pl oraz ogólnodostępnych publikacji naukowych.

 

.............................................................................................................
Najbliższe edycje szkolenia (on-line) 16-18.09.2020 i 6-8.10.2020:
 
dofinansowane w 80% już dostępne w Bazie Usług Rozwojowych!
 

Prowadzi Dominika Sztwiertnia. Zapraszamy!

11 stycznia 2021
autor: Krzysztof Knapik Postępujący od lat 80tych rozwój technologii stworzył w branży budowlanej możliwość modelowania 3D, które stopniowo zostało rozbudowane o zarządzanie informacjami niegeometrycznymi (4D, 5D, 6D…). I tak w
14 grudnia 2020
autor: Daniel Małysa, DM Project Doczekaliśmy się! Nareszcie to o czym wszyscy uczestnicy cyklu życia budynku po cichu marzyli staje się rzeczywistością. Cyfrowe bliźniaki powstają równolegle do otaczających nas budynków
10 sierpnia 2020
autorka: Dominika Sztwiertnia Chociaż inwestorzy coraz odważniej korzystają z technologii BIM, a samorządowcy częściej decydują się na cyfryzację kolejnych działań administracji, mamy jeszcze do przebycia długą drogę. Zespół pracujący przy
07 sierpnia 2020
autorka: Dominika Sztwiertnia Smart City to coraz popularniejszy w środowisku termin. Nic dziwnego – koncepcja inteligentnego miasta to kolejny krok w postępującej cyfryzacji naszej codzienności. Czym jest, czy (i jak)
12 maja 2020
autor: Wojciech Jędrosz Jesteś zdecydowany aby otworzyć się na nowe kanały sprzedaży? Zwiększyć prawdopodobieństwo użycia swoich produktów na budowie? Szybciej dotrzeć z aktualną informacją na temat swoich produktów do specyfikatorów

Smart city w Polsce

10 sierpnia 2020

BIM

Zapisz się do newslettera:
Wyślij
Wyślij
Formularz został wysłany - dziękujemy.
Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola!
Twój e-mail:
Treść wiadomości:
Wyślij
Wyślij
Formularz został wysłany - dziękujemy.
Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola!

Uważasz artykuł za ciekawy?

Chcesz się z nami skontaktować?

NAPISZ!

© 2018 by Grupa4BIM