1. pl
  2. en

O autorze:

Wojciech Jędrosz

BIM Manager

 

Architekt mający doświadczenie w pracy jako BIM menedżer, BIM koordynator i modeler BIM. Odpowiedzialny za ustalenia wymagań informacyjnych BIM i asystę techniczną.

Uważasz artykuł za ciekawy?

Chcesz się z nami skontaktować?

NAPISZ!

Twój e-mail:
Treść wiadomości:
Wyślij
Wyślij
Formularz został wysłany - dziękujemy.
Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola!

BIM

16 maja 2022

Poradnik ISO 19650 cz.18 - Plan mobilizacji

W poprzedniej części Poradnika ISO 19650 omówiłem ocenę zdolności i dostępności członków zespołów zadaniowych. W tym odcinku skupię się na mobilizacji, czyli przygotowaniu wykonawców do realizacji prac.

 

Ten artykuł jest częścią cyklu “Poradnika ISO 19650” tłumaczącego zasady międzynarodowych norm BIM - ISO 19650. Kliknij poniżej aby sprawdzić poprzednie wpisy:
 

Przypominam, że nie istnieje jeszcze oficjalna polska wersja standardu BIM, choć normy ISO 19650 zostały przyjęte przez Polski Komitet Normalizacyjny za Polską Normę. Nie ma oficjalnego tłumaczenia angielskiej wersji standardu, a co za tym idzie nie ma oficjalnego tłumaczenia żargonu BIM. Tłumaczenie nomenklatury które znajdziecie w tym poradniku jest moją własną interpretacją i warto pamiętać, że wersja oficjalna która miejmy nadzieję kiedyś zostanie opublikowana może się różnić tłumaczeniem niektórych pojęć.
 

Określenie planu mobilizacji do projektu
 

Załóżmy na chwilę, że wykonujemy projekt w idealnym świecie. Stworzyliśmy już Plan realizacji BIM w oparciu o EIR. Wszystko jest poukładane zgodnie z przepływem pracy ISO 19650. Jesteśmy gotowi do pracy! Możemy zaczynać, prawda? 
 

Jakie są nasze oczekiwania:
 

Dzięki posiadaniu rozbudowanych szablonów dokumentów jesteśmy pewni, że:
 

  • będziemy w stanie zacząć proces z marszu,

  • a projekt będzie realizowany bezbłędnie. 
     

Jesteśmy w stanie manewrować wokół przeszkód i realizować pracę w sposób bezproblemowy oraz efektywny.
 


Płynna jazda, zero zmian, zero pytań, wszyscy dokładnie wiedzą, co mają robić, więc nie ma żadnych przeszkód na drodze!  I nawet idzie nam tak dobrze, że na końcu jest czas na sztuczki i polerowanie rezultatów. 
 

Wiemy jednak, że bez odpowiednich szkoleń, testów i przygotowań nie zawsze idzie to tak pięknie… Co może pójść nie tak? 
 


W powyższym przykładzie nawet nie odrywamy się od ziemi. Szkoda, bo widać, że zespół projektowy bardzo się starał. Niestety wiele zespołów doświadcza problemów przy “wyjściu z progu”, szczególnie przy pierwszym projekcie.
 

Pomimo faktu, że planowanie i przygotowanie to zazwyczaj nadliczbowy czas który zespół musi poświęcić przed rozpoczęciem projektu, bez odpowiedniego przygotowania może się okazać że sprawy od samego początku będą wyglądać źle. 
 

Jakie mogą być konsekwencje braku przygotowania: -możemy mieć niewłaściwie dobranych ludzi, o zbyt niskich kwalifikacjach do realizacji zadań;

- możemy nie posiadać odpowiedniej wiedzy, co będzie skutkowało koniecznością uczenia się na bieżąco w trakcie realizacji projektu;

- może się okazać, że brakuje nam odpowiedniego zgrania/koordynacji, więc wszyscy będą “gonić za piłką” w tym samym czasie;

- próbując odnaleźć się w chaosie informacji, będziemy marnować czas;

- bez odpowiednich szablonów będziemy ponowne wynajdywać koło - zaczynając od zera za każdym razem.
 

Na szczęście z pomocą przychodzi ISO 19650-2 i przepływ pracy tam zawarty.
 

Opracowanie planu mobilizacji
 

Opracowanie planu mobilizacji służy dwóm celom: 
 

  • Informuje Zamawiającego o podejściu Głównego wykonawcy do mobilizacji zarządzania informacjami. 

  • Jest to narzędzie dla Głównego wykonawcy do wystarczającego zaplanowania fazy mobilizacji do zarządzania informacjami po nominacji. 
     

Źródło: Dokument Planu mobilizacji udostępniony na platformie Plannerly.com
 

Plan mobilizacji może przybierać różne formy, na przykład: dokument, harmonogram, tabelę, a nawet wykres Gantta. 

ISO 19650-2 wymaga od Głównego wykonawcy rozważenia 11 elementów obejmujących testowanie wymiany i dostarczania informacji, Wspólnego środowiska danych (CDE), innych wymagań dotyczących oprogramowania i sprzętu oraz szkoleń i edukacji. Plan może obejmować: 

  • Zapewnienie spójności formatów plików eksportu. 

  • Testowanie, czy rozwiązania Środowiska współdzielenia danych (CDE) zespołu wykonawczego działają zgodnie z oczekiwaniami oraz czy wszyscy wykonawcy i zespoły zadaniowe mają odpowiedni dostęp do CDE. 

  • Testowanie, czy rozwiązania projektu CDE działają zgodnie z oczekiwaniami i czy wszystkie kluczowe strony mają do nich dostęp w razie potrzeby. Rozwiązania projektu CDE powinny również obsługiwać wszystkie przepływy pracy CDE, w tym zapewnić działanie mechanizmów akceptacji zgodnie z oczekiwaniami.

  • Testowanie, w jaki sposób kontenery/pliki informacji mogą ręcznie lub automatycznie wymieniać się między rozwiązaniami (softwarem) w zależności od przepływu pracy, aby skrócić czas oczekiwania na przegląd.

  • Zapewnienie stacjonarnej infrastruktury teleinformatycznej biura, w tym linii sieciowych, aby umożliwić personelowi dostęp do informacji. 

  • Tworzenie planów zarządzania informacjami lub przewodników ułatwiających użytkownikom obsługę rozwiązań CDE. 

  • Edukacja zespołu wykonawczego w zakresie celów projektu i drogi do celu oraz szkolenie zespołu wykonawczego w zakresie stosowania wszelkich obowiązkowych rozwiązań dostarczonych przez Zamawiającego. 

  • Rekrutacja osób, odgrywających istotną rolę w zarządzaniu informacjami, w tym menedżerów ds. Dokumentów / projektów i konsultantów. 

  • Wspieranie osób i organizacji, które dołączają do zespołu wykonawczego podczas zamówienia.
     

Przykładowo plan mobilizacji mógłby opisywać serię warsztatów dotyczącą zarządzania informacjami z nowymi wykonawcami w ramach wprowadzania ich do projektu
 

Źródło: Ofertowanie na podstawie ISO 19650-2, tłumaczenie własne

 

.................................................................................

W tej serii artykułów skupiam się na tłumaczeniu głównych zasad ISO 19650-2 oraz na wsparciu Twojej firmy przy wdrażaniu tej normy opisując fazę dostawy aktywów budowlanych - realizacji projektu. Artykuły na naszym blogu pojawiają się każdego tygodnia, więc polecam zapisać się do newslettera, śledzić naszą stronę i media społecznościowe.
 

W kolejnej części Przewodnika ISO 19650 przejdę do kolejnego punktu normy, dotyczącego ustanowienia rejestru ryzyka zespołu wykonawczego.
 

autor: Wojciech Jędrosz - BIM Manager
 

Chcesz dowiedzieć się więcej o BIM i ISO 19650? Zapisz się na jedno z naszych szkoleń, np:

- Metodyka BIM w cyklu dostarczania informacji projektowej wg ISO 19650

- BIM koordynator wg ISO 19650 (z wizualizacją danych)

- Digital Twin dla Zarządców nieruchomości

 

© 2024 by Grupa4BIM