1. pl
  2. en

O autorze:

Wojciech Jędrosz

BIM Manager

 

Architekt mający doświadczenie w pracy jako BIM menedżer, BIM koordynator i modeler BIM. Odpowiedzialny za ustalenia wymagań informacyjnych BIM i asystę techniczną.

Uważasz artykuł za ciekawy?

Chcesz się z nami skontaktować?

NAPISZ!

Twój e-mail:
Treść wiadomości:
Wyślij
Wyślij
Formularz został wysłany - dziękujemy.
Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola!

BIM

12 kwietnia 2022

Poradnik ISO 19650 cz.17 - Zdolność i dostępność zespołów zadaniowych

W poprzedniej części Poradnika ISO 19650 omówiłem co brać pod uwagę przy ustalaniu Planu Realizacji BIM - BEP (przed powołaniem wykonawcy). W tym odcinku skupię się na ocenie zdolności i dostępności członków zespołów.

Ten artykuł jest częścią cyklu “Poradnika ISO 19650” tłumaczącego zasady międzynarodowych norm BIM - ISO 19650. Kliknij poniżej aby sprawdzić poprzednie wpisy:
 

Przypominam, że nie istnieje jeszcze oficjalna polska wersja standardu BIM, choć normy ISO 19650 zostały przyjęte przez Polski Komitet Normalizacyjny za Polską Normę. Nie ma oficjalnego tłumaczenia angielskiej wersji standardu, a co za tym idzie nie ma oficjalnego tłumaczenia żargonu BIM. Tłumaczenie nomenklatury które znajdziecie w tym poradniku jest moją własną interpretacją i warto pamiętać, że wersja oficjalna która miejmy nadzieję kiedyś zostanie opublikowana może się różnić tłumaczeniem niektórych pojęć.
 

Określenie zdolności i dostępności zespołu
 

Załóżmy, że jesteś Generalnym wykonawcą, lub Projektantem i otrzymałeś zaproszenie do składania ofert. Czy zawsze i bez względu na okoliczności powinieneś rzucić wszystko i przygotowywać ofertę, z nadzieją że jakoś to będzie? Z każdą ofertą, którą składasz wiąże się ryzyko… bycia wybranym. I co wtedy? Co jeśli jednak nie masz odpowiednich umiejętności, lub dostatecznych zasobów aby dostarczyć usługę? Pamiętaj, że w przypadku porażki, na szali często są nie tylko pieniądze, ale i reputacja.

Czy w takim razie jako potencjalny wykonawca usługi masz odpowiednie umiejętności do zarządzania wymaganiami informacyjnymi i dostarczania oczekiwanych rezultatów? A co najważniejsze, czy osoby posiadające te umiejętności będą dostępne na czas trwania projektu? 

Twoim kluczowym zadaniem jako potencjalnego Wykonawcy / Podwykonawcy / zespołu zadaniowego jest ocena swoich zdolności i dostępności. 

Należy wziąć pod uwagę trzy aspekty:
 

  • Zdolność i dostępność w zakresie zarządzania informacjami - czy masz doświadczenie w zakresie standardów i czy masz wystarczające zasoby ludzkie, aby odpowiednio wykonać robotę w tym projekcie.

  • Zdolność i dostępność w zakresie tworzenia informacji - czy masz doświadczenie w zakresie wymaganych metod i procedur i czy masz wystarczająco silny zespół, aby je spełnić.

  • Dostępność IT - czy posiadasz odpowiedni sprzęt, oprogramowanie i wsparcie w wystarczającej ilości dla realizacji projektu. 
     

Ustanowienie zdolności i dostępności zespołów zadaniowych
 

W podpunktach normy ISO 19650 rozróżniamy “5.3.3 Określenie zdolności i dostępności zespołów zadaniowych”, oraz “5.3.4 Ustanowienie zdolności i dostępności zespołów zadaniowych”. Różnica między tymi punktami jest taka, że “ocenę” przeprowadzamy wewnętrznie. Musimy się zastanowić i skonsultować z całym teamem - jakich mamy dostępnych specjalistów oraz kiedy i kto planuje wyjazdy, urlopy, lub jest niedostępny z powodu udziału w innych projektach. Następnym krokiem powinien być wybór odpowiednich osób będących częścią zespołów zadaniowych. “Ustanowienie” to spisanie wniosków do dokumentu, który zostanie dostarczony klientowi jako załącznik lub część Planu Realizacji BIM (BEP).

Ustanawiając swoje zdolności i dostępność, każdy zespół zadaniowy powinien podsumować, a najlepiej udowodnić, że posiada: 
 

  • Zdolność zespołu zadaniowego do zarządzania informacjami. 
     

Na przykład: Jeśli strategia dostarczania informacji Planu Realizacji BIM określa użycie określonego pakietu oprogramowania do zarządzania informacjami, określ jakie doświadczenie w tworzeniu i zarządzaniu informacjami za pomocą tego oprogramowania mają członkowie zespołu zadaniowego.
 

  • Zdolność i dostępność zespołu zadaniowego w zakresie tworzenia informacji 
     

Na przykład: Jeśli metody i procedury tworzenia informacji projektu opisują kilka metod produkcji, w tym konwencje nazewnictwa plików, typów i komponentów obiektów, zapewnij że członkowie zespołu zadaniowego mają doświadczenie w tworzeniu informacji za pomocą tych metod.
 

  • Dostępność IT w zespole zadaniowym 
     

Na przykład: Potwierdź, że sprzęt, oprogramowanie i infrastruktura informatyczna, którymi dysponujesz, są zgodne ze strategią dostarczania informacji. Jeśli nie, opisz w jaki sposób zamierzasz zrealizować tę strategię. 
 

  • Czasami też konieczne może się okazać przedstawienie dowodów umiejętności zespołu zadaniowego. 
     

Członkowie zespołów mogą ubiegać się o certyfikację od niezależnych organizacji jako sposób wykazania swoich zdolności.


Źródło: Ofertowanie na podstawie ISO 19650-2, tłumaczenie własne

.................................................................................

W tej serii artykułów skupiam się na tłumaczeniu głównych zasad ISO 19650-2 oraz na wsparciu Twojej firmy przy wdrażaniu tej normy opisując fazę dostawy aktywów budowlanych - realizacji projektu. Artykuły na naszym blogu pojawiają się każdego tygodnia, więc polecam zapisać się do newslettera, śledzić naszą stronę i media społecznościowe.
 

W kolejnej części Przewodnika ISO 19650 przejdę do kolejnych punktów normy, dotyczących ustanowienia planu mobilizacji i rejestru ryzyka zespołu wykonawczego.
 

autor: Wojciech Jędrosz - BIM Manager

 

Chcesz dowiedzieć się więcej o BIM i ISO 19650? Zapisz się na jedno z naszych szkoleń, np:

- Metodyka BIM w cyklu dostarczania informacji projektowej wg ISO 19650

- BIM koordynator wg ISO 19650 (z wizualizacją danych)

- Digital Twin dla Zarządców nieruchomości

 

© 2024 by Grupa4BIM