1. pl
  2. en

Uważasz artykuł za ciekawy?

Chcesz się z nami skontaktować?

NAPISZ!

Twój e-mail:
Treść wiadomości:
Wyślij
Wyślij
Formularz został wysłany - dziękujemy.
Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola!
Zapisz się do newslettera:
Wyślij
Wyślij
Formularz został wysłany - dziękujemy.
Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola!

BIM

14 sierpnia 2019

Nie tylko rozwiązania komercyjne - OpenBIM jako otwarta alternatywa

 

Każdy, kto obecnie śledzi najnowsze trendy w branży architektoniczno-budowlanej doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że najbardziej głośnym tematem od dłuższego czasu jest hasło: BIM. Dla jednych jest to hasło budzące lęk przed nowym, dla innych powód do złości bo przecież “tak jak było do tej pory było dobrze, więc po co komplikować?”. Faktem jest jednak, że rozwój technologii, mnogość branż i specjalistów pracujących ze sobą podczas każdego projektu, a co za tym idzie ilość danych tworzonych i przesyłanych jest obecnie ogromna. Próba zarządzania tymi danymi z użyciem dotychczasowych narzędzi jest niemożliwa z kilku powodów z czego najważniejszym, o którym należy wspomnieć w pierwszej kolejności jest brak wspólnej metodologii pracy podczas tego typu pracy. Nie istniały do tej pory jasne i wspólne na całym świecie wytyczne i metody które byłyby szeroko stosowane podczas każdej inwestycji.

 

Praca w BIM zakłada pracę ma modelach przestrzennych czyli 3D. Oznacza to więc natychmiastowe zwiększenie rozmiaru pliku projektu, ale też zmianę postrzegania tworzonego modelu. Nie patrzymy już na model jedynie przez pryzmat rzutów 2D, ale zaczynamy postrzegać model jako całość zarówno z elementami widocznymi na pierwszy rzut oka (rzuty, przekroje, rzuty 3D) ale też informacjami zapisanymi w modelu, ale nie będące danymi geometrycznymi widocznymi od razu. Są to tak zwane metadane takie jak: nazwa producenta, numer katalogowy i inne ważne cechy użytego modelu (ognioodporność, klasa bezpieczeństwa i inne).

 

W związku z pracą nad tak kompleksowym modelem opracowywanym często jednocześnie przez różne branże należało opracować wspólny i bezstratny format wymiany plików będący możliwym do odczytania przez każdego ze specjalistów. Taki format został opracowany przez stowarzyszenie składające się z kilkunastu firm z branży CAD w 1994 roku i noszące obecnie nazwę buildingSMART. Jest to format plików IFC. Posiada on sprecyzowaną hierarchię elementów oraz nie jest własnością jednej firmy.

 

Oczywiście duże firmy z branży projektowania CAD również tworzą swoje ekosystemy rozwiązań, oparte na swoich własnych, natywnych i najczęściej hermetycznych formatach plików zakładających pracę w całości opartą na rozwiązaniach jednego producenta.

 

OpenBIM proponuje inne spojrzenie na pracę w BIM niż gotowe, komercyjne produkty jednej firmy. Założenie jest następujące: skoro wszyscy pracują na plikach IFC to można wybierać spośród różnych rozwiązań - w tym też bezpłatnych - w taki sposób aby samodzielnie stworzyć najbardziej optymalne rozwiązanie spełniające nasze wymagania. OpenBIM słusznie stwierdza, że BIM nie jest jednym standardem, ale pewną metodologią pracy dlatego opieranie się jedynie na zamkniętych rozwiązaniach nie musi być jedynym słusznym rozwiązaniem.

 

Każdy duży producent posiada w swoim portfolio funkcjonalne, darmowe rozwiązania mogące być pomocne przy pracy nawet całego zespołu z plikami IFC. Warto tutaj wymienić takie programy jak:

  • Tekla BIMsight - jedno z najbardziej kompleksowych, bezpłatnych alternatyw dla komercyjnych rozwiązań. Jest to jedyne narzędzie oferujące wykrywanie kolizji w wersji bezpłatnej.

 

  • Solibri Anywhere - bezpłatne narzędzie dające możliwość zarówno przeglądać modele IFC jak i tworzyć zlecenia zmian (BCF) z komentarzami i ilustracjami. Dodatkowo narzędzie to pozwala na przeglądanie kolizji znalezionych w płatnych narzędziach od Solibri. W wersji bezpłatnej jednak nie mamy możliwości takiej analizy kolizji wykonać samodzielnie. 

 

  • BIM Vision - bezpłatna i dość popularna w Polsce przeglądarka plików IFC mogąca być w łatwy sposób poszerzona o dodatkowe - płatne - moduły zwiększająca jej możliwości. Są to moduły takie jak np: porównywanie modeli, wczytywanie wielu modeli jednocześnie (łączenie ich w jednym widoku) czy tworzenie BCF.

 

  • BIMcollab Zoom - prosta przeglądarka współpracująca z własnym rozwiązaniem w chmurze dająca możliwość na synchronizację zadań BCF z innymi użytkownikami w wygodny i szybki sposób. Wszyscy pracownicy podłączeni do jednego projektu widzą nawzajem swoje komentarze, wykluczając w ten sposób mailową wymianę BCF miedzy sobą.

 

Widać więc, że praca z modelami BIM nie musi zawsze wiązać się  z ogromnymi kosztami związanymi w wejście w nową metodologie pracy. Na rynku istnieje wiele bezpłatnych narzędzi pozwalających na pracę w modelami IFC, zarządzanie nimi a nawet w niektórych narzędziach wykrywać kolizje. Zarówno OpenBIM jak i cała działalność stowarzyszenia buildingSMART jest ciekawym przedsięwzięciem przybliżającym BIM każdemu, kto chciałbym zacząć swoją przygodę z BIM.

© 2024 by Grupa4BIM