1. pl
  2. en

Uważasz artykuł za ciekawy?

Chcesz się z nami skontaktować?

NAPISZ!

Twój e-mail:
Treść wiadomości:
Wyślij
Wyślij
Formularz został wysłany - dziękujemy.
Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola!
Zapisz się do newslettera:
Wyślij
Wyślij
Formularz został wysłany - dziękujemy.
Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola!

BIM

30 kwietnia 2020

Dlaczego BIM jest koniecznością dla producentów cz. 1/4

autor: Wojciech Jędrosz

 

W tych trudnych czasach mogłoby się wydawać, że ograniczenie wydatków innych niż podstawe jest najlepszą receptą na przetrwanie. Marketing i wsparcie sprzedaży jest często postrzegane jako jeden z elementów budżetu które w czasie kryzysu należy poddać redukcji - jest to jednak duży błąd!

Po prześledzeniu historii, można zobaczyć zależność, że te organizacje, które utrzymują lub zwiększają wydatki na marketing w trakcie kryzysu, wychodzą ze spowolnienia gospodarczego, ze znacznie silniejszą pozycją.

 

Building Information Modeling (BIM) Objects, a po polsku - biblioteki BIM, obiekty BIM, Rodziny BIM, komponenty BIM… wszystkie powyższe określenia są synonimami i oznaczają cyfrowe modele 3D uzupełnione o metadane. To właśnie dane, czyli “I” jak Information są najważniejsze dla obiektów BIM, bo w zależności od tego jakie informacje będą w nich zawarte takie będą możliwości ich późniejszego wykorzystania. 

 

 

Cyfrowa transformacja w branży budowlanej oferuje morze nowych możliwości promocji dla producentów komponentów budowlanych. Technologia cyfrowa zmienia sektor środowiska budowlanego. W szczególności modelowanie informacji o budynku (BIM) umożliwia współpracę i łatwą wymianę danych w całym łańcuchu dostaw.

 

W rezultacie zarówno projektanci jak i inni członkowie procesu inwestycyjnego coraz częściej wymagają cyfrowych wersji produktów budowlanych, zarówno tych ogólnych, które przekazują głównie informację geometryczne jak i tych od konkretnego producenta zawierających specyficzne metadane.

 

Aby zaspokoić tą potrzebę, producenci muszą dostarczyć cyfrowe wersje własnych produktów. Dzięki BIM producenci mogą uzyskiwać dostęp do nowych kanałów sprzedaży - jest to wspaniała okazja, po którą niektórzy już sięgnęli.

 

Wprowadzenie - postępująca cyfryzacja

 

Branża budowlana nareszcie przestaje się jej opierać „cyfrowej rewolucji”, która wpływa na większość aspektów ludzkiej egzystencji. Od przygotowania koncepcji i projektów budowlanych po rozwój infrastruktury i późniejsze zarządzanie aktywami, przemysł środowiska budowlanego jest przekształcany przez nowe i rozwijające się rozwiązania cyfrowe.

 

 

Opieranie się wzbierającej fali cyfryzacji jest daremne. Innowacje technologiczne będą rozwijane, a nawet będą przyspieszały, a organizacje prędzej czy później będą musiały je przyjąć. Producenci wyrobów budowlanych, którzy nie spełniają rosnących potrzeb, mogą doświadczyć malejącego udziału w rynku.

 

Rząd Wielkiej Brytanii już dawno to zauważył. Z tego względu już 10 lat temu zdecydowali się na publikację norm, a w 2016 r. wprowadzono obowiązek korzystania z metodyki BIM na tzw. “Level 2” we wszystkich nowo powstających inwestycjach publicznych. Doświadczenia ostatnich lat pokazują, że był to krok w dobrym kierunku, a firmy budowlane z Wielkiej Brytanii powiększają swoją przewagę konkurencyjną na świecie. Potencjalne korzyści wynikające z tej strategii są ogromne.

 

Niektórzy producenci budowlani postrzegają BIM jako zagrożenie i ryzyko dodatkowych kosztów, podczas gdy inni postrzegają BIM jako zwykły koszt prowadzenia działalności na rozwijającym się rynku, a jednocześnie szansę na zysk i pozyskanie nowych klientów w środowisku, gdzie można w łatwy sposób stać się czołówką na rozwijającym się rynku.

 

W następnej części publikacji dowiesz się czym jest BIM z perspektywy producenta i dlaczego cały świat stara się wdrażać to rozwiązanie.

 

 

Oferujemy usługę tworzenia parametrycznych bibliotek BIM, MFG i OBJ. Rodziny komponentów odwzorowują wyroby budowlane, używane w procesie inwestycyjnym przez projektantów z branż budowlanej i mechanicznej. Korzystając z naszych usług zyskasz pewność, że modele Twoich produktów będą opracowane zgodnie z najlepszymi wzorcami i aktualnymi trendami w branży.

 

Chcesz abyśmy wycenili modelowanie BIM Twoich wyrobów, odezwij się do nas!

 

KONTAKT

 

 

© 2024 by Grupa4BIM