1. pl
  2. en

Uważasz artykuł za ciekawy?

Chcesz się z nami skontaktować?

NAPISZ!

Twój e-mail:
Treść wiadomości:
Wyślij
Wyślij
Formularz został wysłany - dziękujemy.
Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola!
Zapisz się do newslettera:
Wyślij
Wyślij
Formularz został wysłany - dziękujemy.
Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola!

BIM

27 marca 2020

Co to jest BIM? - Zwinny BIM cz. 6/10

Autor: Krzysztof Knapik

 

BIM jest ostatnio odmieniany przez wszystkie przypadki ale często jest różnie rozumiany. Niekiedy spotykamy się z rozumieniem BIM jako modelowania 3D. Model 3D jest ważnym elementem BIM, ale nie jedynym. Podobnie jak koła w samochodzie nie są samochodem, ale jego ważnym elementem. Nie da się bez nich jechać, ale nie da się też jechać bez całej reszty. 

 

Już w kwietniu organizujemy zestaw szkoleń on-line dla wszystkich zainteresowanych tematyką BIM

Każdy znajdzie coś dla siebie, od szkoleń z produktów Autodesk po dedykowane szkolenia z metodyki BIM

Terminarz i formularz zapisów dostępny TUTAJ

 

Zacznijmy od nazwy. Skrót BIM najczęściej rozwijany jest jako Building Information Modeling, niekiedy również interpretowany jako Building Information Management i można go przetłumaczyć jako:

  • Modelowanie Informacji o Budynku (rozumianym jako obiekt budowlany) - proces modelowania i zarządzania Informacją 

  • Model Informacyjny (cyfrowy) Budynku - baza informacji o obiekcie budowlanym 

  • Zarządzanie Informacją o Budynku - zarządzanie informacją o obiekcie budowlanym (projektowanym, budowanym lub użytkowanym).

 

USC School of Cinematic Arts Complex Źródło: View By View, Inc., 2015 r.

 

BIM to przede wszystkim zarządzanie informacją, czyli proces tworzenia, gromadzenia, wymiany informacji począwszy od koncepcji, przez wszystkie etapy projektu i budowy, odbiorów aż do zarządzania wybudowanym obiektem budowlanym.

 

Bardzo ważne jest zrozumienie, że siłą BIM jest komunikacja. W poprzednich wpisach z cyklu “zwinny BIM” przybliżyliśmy koncepcję wspólnej platformy wymiany danych CDE oraz iteracyjne podejście do koordynacji projektów.  Istotne jest również korzystanie z wcześniej wykonanej pracy oraz uzupełnienie informacji, a nie “przerysowywanie” i powtarzanie na poszczególnych etapach wielu rzeczy od początku, jak to ma często miejsce w tradycyjnych projektach 2D. 

 

Podsumowując, BIM  można zdefiniować jako metodykę pracy, która powinna zawierać między innymi

  • Bazę danych - czyli cyfrowy model 3D obiektu budowlanego składającego się z parametrycznych komponentów oraz wielu dodatkowych niegeometrycznych danych (tzw. metadane). Związana jest z tym bezpośrednio technologia, czyli oprogramowanie i systemy informatyczne wspomagające proces projektowy

  • Procesy - czyli między innymi sposób pracy, wytyczne i standardy który ma uczynić planowanie, budowę i eksploatację budynku wydajniejszym oraz bardziej transparentnym (np poprzez uporządkowanie standardów i procesów projektu w Planie Realizacji BIM - BEP) 

  • Efektywne metody gromadzenia, zarządzania i wymiany informacji oraz realizacji wspólnych wizji i koncepcji (np poprzez wprowadzenie przestrzeni wymiany danych CDE). Jednym z kluczowych zmian, które dokonały się w budownictwie czasie cyfrowej rewolucji to automatyzacja i usprawnienie komunikacji, w tym między innymi możliwości sprawnego administrowania danymi i dostępu do nich. 

  • Ludzie - Nowe role, zadania, obowiązki, kompetencje i przypisane do nich zakresy odpowiedzialności.

 

Powyższe punkty najogólniej mówiąc dotyczą przede wszystkim zagadnień tworzenia, zarządzania i wymiany informacji o obiekcie budowlanym (projektowanym, budowanym lub użytkowanym). 

 

Oczywiście inwestycja budowlana jako całość musi być zaplanowana i zarządzana, dlatego do powyższych punktów można również dodać:

  • Metody zarządzania inwestycją oraz różnymi jej etapami

 

W kolejnym wpisie napiszemy o ograniczeniach w wykorzystaniu potencjału BIM przy tradycyjnie zarządzanych projektach budowlanych.

 

 

Literatura:

https://bim-level2.org/en/standards/

 

autor: Krzysztof Knapik

© 2024 by Grupa4BIM