1. pl
  2. en

Uważasz artykuł za ciekawy?

Chcesz się z nami skontaktować?

NAPISZ!

Twój e-mail:
Treść wiadomości:
Wyślij
Wyślij
Formularz został wysłany - dziękujemy.
Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola!
Zapisz się do newslettera:
Wyślij
Wyślij
Formularz został wysłany - dziękujemy.
Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola!

BIM

16 marca 2020

CDE w normach Brytyjskich - zwinny BIM cz. 3/10

Autor: Krzysztof Knapik

 

Środowisko CDE to przestrzeń współpracy międzybranżowej i informacji projektu, która powinna być w zarządzie klienta poprzez Menedżera Informacji dbającego o bezpieczeństwo zasobów i ich integralność, jak również określającego zasady, standardy protokoły, formaty wymiany i współdzielenia informacji itp.Środowisko CDE  w normie BS 1192:2007+A2:2016 zostało zdefiniowane w czterech obszarach:

 

Już w kwietniu organizujemy zestaw szkoleń on-line dla wszystkich zainteresowanych tematyką BIM

Każdy znajdzie coś dla siebie, od szkoleń z produktów Autodesk po dedykowane szkolenia z metodyki BIM

Terminarz i formularz zapisów dostępny TUTAJ

 

  • Obszar pracy w toku (Work In Progress - WIP) - jest to obszar twórców informacji projektowej, procesy w niej się odbywające co do zasady są poza zainteresowaniem innych stron. Zazwyczaj nie jest to jeden obszar, ale rozłączne obszary WIP różnych branżowych biur projektowych i ich podwykonawców. Wytworzona informacja (modele i inne dokumenty projektu) po przejściu wewnętrznego procesu sprawdzania i zatwierdzania są przekazywane do obszaru Współdzielenia (Shared)
  • Obszar współdzielenia z klientem (Shared Area) - jest to obszar w którym spotykają się informacje od ich twórców oraz informacje zwrotne (od klienta lub członków innych zespołów), którzy zgłaszają uwagi lub propozycje zmian. W obszarze współdzielenia zachodzą również bardzo ważne procesy związane z koordynacją międzybranżową, w tym rozwiązywaniem problemów kolizji pomiędzy elementami różnych branż. Utrzymanie kontroli nad tym procesem ułatwiają kody zdatności (np S1 - zdatny do koordynacji międzybranżowej, S2- Zdatny do informacji (dane niegraficzne i dokumenty), S3 - odpowiedni do komentowania i weryfikacji (dane graficzne i niegraficzne) oraz numer rewizji P01, P02, P03… które w uproszczeniu odpowiadają kolejnym krokom iteracyjnym (wersjom modelu). Modele 3D z obszaru współdzielenia stanową odnośniki zewnętrzne w obszarze WIP dla innych branż.
    • Klient(Inwestor) w obszarze współdzielenia ma możliwość weryfikowania proponowanych przez projektantów rozwiązań i ich zgodności ze swoimi oczekiwaniami
  • Obszar dokumentów opublikowanych zatwierdzanych przez zamawiającego (Published) - Opisany w dwóch poprzednich obszarach iteracyjna metoda wytwarzania informacji projektowej trwa dopóki zamawiający/klient nie autoryzuje przedstawionych rozwiązań, tzn gdy osiągnie satysfakcję z realizacji celów projektu (funkcjonalnych, estetycznych, użytkowych, ekonomicznych, środowiskowych itp). Następuje wtedy zgoda na publikacje dokumentacji, co w praktyce najczęściej oznacza spełnienie wymagań formalnych kontraktu zgodnie z Wymaganiami Informacyjnymi Inwestora (EIR) i zatwierdzenie dokumentacji jako oficjalnej dokumentacji projektowej dla danego etapu projektu.
  • Obszar Archiwum (Archive)  - jest to obszar głównie przeznaczony dla nieaktywnych lub podmienionych wariantów i daje dostęp klientowi do wszystkich informacji wyprodukowanych w trakcie realizacji projektu

 

O tym dlaczego CDE jest takie ważne w projektach BIM napiszemy w kolejnym wpisie niebawem.

 

Literatura

https://bim-level2.org/en/standards/

 

autor: Krzysztof Knapik

© 2024 by Grupa4BIM