1. pl
  2. en

Uważasz artykuł za ciekawy?

Chcesz się z nami skontaktować?

NAPISZ!

Twój e-mail:
Treść wiadomości:
Wyślij
Wyślij
Formularz został wysłany - dziękujemy.
Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola!
Zapisz się do newslettera:
Wyślij
Wyślij
Formularz został wysłany - dziękujemy.
Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola!

BIM

27 sierpnia 2019

CDE - kompleksowa kontrola nad projektem

Ciągły rozwój technologii i narzędzi nie pozostaje bez wpływu na sposób tworzenia projektów architektonicznych i budowlanych. Do niedawna wszyscy przyzwyczajeni byli do mistycznej mocy papierowej dokumentacji opatrzonej podpisami i pieczątkami. Obecnie duża ilość osób i podmiotów zaangażowanych przy jednym projekcie nieustannie wymieniają się danymi często będąc na różnych końcach kraju czy świata. Ilość tych danych - najczęściej cyfrowych - rośnie w postępie geometrycznym. Przejście na modele 3D, które zastępują tradycyjne rzuty sprawia, że nie tylko prędkości łącz internetowych muszą nadążać z rosnącymi wymaganiami klientów, ale też musiały się pojawić systemy mające na celu zarządzanie wszystkimi aspektami projektowymi. Chodzi tutaj nie tylko o obsługę modeli 3D, ale też obsługę obiegu dokumentów, zarządzanie danymi niegraficznymi (metadanymi) oraz kontaktami z klientami, kontrahentami, podwykonawcami (CRM).

 

Projekty

 

Obecnie wszystkie elementy projektu nie są traktowane jako zwykły zbiór kresek, ale jako rzeczywiste obiekty. Posiadają one swoje właściwości, cechy, atrybuty. Dzięki temu późniejsza praca z nimi, zbieranie informacji na ich temat czy modyfikacji jest ułatwiona. Systemy CDE jako jeden z głównych modułów posiadają moduł pozwalający na umieszczanie i zarządzanie plikami projektu. W zależności od tego jaki system CDE mamy na myśli przesyłanie plików może odbywać się ręcznie lub automatycznie z poziomu programu w którym model jest wykonywany.

Zarządzanie modelem odnosi się w głównej mierze do określenia ról i uprawnień do dokumentów. Nie wszyscy użytkownicy systemu potrzebują pełnego dostępu do plików. Niektóre role, takie jak: recenzent lub menedżer, nie będą musiały mieć możliwości wprowadzania zmian w geometrii. Konstruktor zaś nie powinien mieć możliwości ingerencji w uprawnienia innych osób, co może robić np. administrator.

 

Obieg dokumentów

 

Poza plikami projektu w trakcie trwania prac nad kolejnym zadaniem wewnątrz i na zewnątrz organizacji generowana jest ogromna ilość innych dokumentów - głównie tekstowych - które są również ważne jak modele geometryczne. Ich odpowiednie przechowywanie i zarządzanie pozwala zaoszczędzić czas potrzebny do późniejszego wyszukiwania wszystkich istotnym dokumentów. Systemy CDE pozwalają nie tylko zarządzać dokumentami, ale też wyświetlać ich poglądy, a nawet przeszukiwać ich zawartość. Dzięki temu wyszukiwanie słów kluczowych w dowolnej ilości dokumentów trwa sekundy. Jest to funkcja, które nigdy nie będzie możliwa przy standardowym (papierowym) przechowywaniu dokumentów.

 

Kontakt z budową

 

Model przechowywany na platformie CDE jest dostępny cały czas. Często na chmurze danych, na zdalnych serwerach dostarczanych wraz z systemem CDE. Skoro więc do modelu można uzyskać dostęp cały czas z każdego urządzenia podłączonego do Internetu to nic nie stoi na przeszkodzie, aby koordynować postęp na budowie z wykorzystaniem modelu budowlanego dostępnego na urządzeniu moblilnym.

 

Najczęściej rolę takich urządzeń mają tablety. Dzięki nim osoba znajdująca się bezpośrednio na budowie może sprawdzić czy wszystko jest w porządku. Jeżeli coś nie zgadza się z planami, to ma przy sobie wszystkie niezbędne rzeczy aby to raportować: ma dostęp do modelu, może wykonać adnotację bezpośrednio na odpowiednim pliku, zrobić zdjęcie kamerą urządzenia i przypisać zadanie odpowiedniej osobie. Wszystko to sprawia, że tradycyjne maile, którymi zalewani jesteśmy każdego dnia mogą w końcu przestać być jedyną formą komunikacji. Rolę tę przejmują dedykowane, kompletne systemy.

 

Kontakt z klientami, kontrahentami

 

Systemy CRM dostępne są już od dawna i bardzo często wykorzystywane w firmach każdej branży. Jeżeli jednak chcemy, aby system CDE był kompletny to i on również powinien posiadać możliwość z poziomu jednej, dedykowanej platformy na kontakt z osobami istotnymi w procesie projektowym. Kanał komunikacji jest różny w zależności od potrzeb. Czasami wystarczy zwykły e-mail z odpowiednimi załącznikami. Często jednak system CDE może stworzyć wirtualną makietę modelu, którą można przesłać zainteresowanej osobie w formie linku, a która to makieta będzie widoczna z poziomu przeglądarki internetowej. Żadne dodatkowe narzędzia nie są wymagane. Osoba po drugiej stronie, nawet będąc w podróży i mając jedynie smartfona z dostępem do Internetu będzie mogła zerknąć na postęp prac w odniesieniu do rzeczywistego modelu 3D.

 

Najpopularniejsze rozwiązania

 

Producentów rozwiązań CDE jest obecnie dużo. Zaczynając od największych graczy branży CAD, aż po małe firmy start-up'owe starające się zainteresować klientów swoimi nowatorskimi rozwiązaniami. Warto wymienić przynajmniej rozwiązania dostępne od największych graczy dostępne na polskim rynku. 

  • Autodesk BIM 360 - rozwiązanie od jednego z gigantów branży projektowania. Rozwiązanie typu SaaS (Software As A Service) składające się z modułów kupowanych niezależnie od siebie.

  • Think Project - dedykowane narzędzie dla branży architektonicznej. Pisane od początku do końca z myślą o zastosowaniu jako kompleksowa platforma CDE. Posiada duże możliwości integracji z systemami ERP i CAD używanymi w firmie.

  • Trimble Connect - Platforma CDE od kolejnego giganta CAD w branży budowlanej. Narzędzie stawiające mocny akcent na integrację całego procesu po parasolem swojego rozwiązania. Trimble nie boi się nowinek technologicznych. Projekty można przeglądać również z użyciem okularów rzeczywistości wirtualnej VR.

  • - rozwiązanie udostępniane przez potężnego gracza IT. Na drodze zakupu dedykowanych rozwiązań CDE i dalszego rozwoju we własnym zakresie Oracle może oferować elastyczne narzędzie dla dużych podmiotów. Każde wdrożenie jest wykonywane indywidualnie dla klienta.

© 2024 by Grupa4BIM