Co to jest BIM? Zwinny BIM cz. 6/10
 1. HOME
 2. >
 3. Blog
 4. >
 5. Co to jest BIM? – zw...

Co to jest BIM? – zwinny BIM cz. 6/10

Nie tylko Model 3D

BIM jest ostatnio odmieniany przez wszystkie przypadki ale często jest różnie rozumiany. Niekiedy spotykamy się z rozumieniem BIM jako modelowania 3D. Model 3D jest ważnym elementem BIM, ale nie jedynym. Podobnie jak koła w samochodzie nie są samochodem, ale jego ważnym elementem. Nie da się bez nich jechać, ale nie da się też jechać bez całej reszty.

Ten post jest częścią serii „Zwinny BIM”. Kliknij poniżej, aby sprawdzić inne wpisy.

 1. Dlaczego BIM? Geneza nowych rozwiązań – zwinny BIM cz. 1/10
 2. Brytyjski pomysł na BIM – normy i protokoły – zwinny BIM cz. 2/10
 3. CDE w normach Brytyjskich – zwinny BIM cz. 3/10
 4. Dlaczego CDE jest takie ważne w BIM? – zwinny BIM cz. 4/10
 5. Przykłady platform wymiany danych CDE – zwinny BIM cz. 5/10
 6. Co to jest BIM? – Zwinny BIM cz. 6/10
 7. BIM a tradycyjnie zarządzany projekt budowlany – Zwinny BIM 7/10
 8. Zwinne zarządzanie projektami – wstęp do Agile – Zwinny BIM 8/10
 9. Tłumaczenie zasad Agile na język BIM – Zwinny BIM cz. 9/10
 10. Co zrobić żeby BIM był Agile? Zwinny BIM 10/10

Zacznijmy od nazwy. Skrót BIM najczęściej rozwijany jest jako Building Information Modeling, niekiedy również interpretowany jako Building Information Management i można go przetłumaczyć jako:

 • Modelowanie Informacji o Budynku (rozumianym jako obiekt budowlany) – proces modelowania i zarządzania Informacją
 • Model Informacyjny (cyfrowy) Budynku – baza informacji o obiekcie budowlanym
 • Zarządzanie Informacją o Budynku – zarządzanie informacją o obiekcie budowlanym (projektowanym, budowanym lub użytkowanym).

 

USC School of Cinematic Arts Complex Źródło: View By View, Inc., 2015 r.

Dlaczego BIM Jest Kluczowy?

BIM to przede wszystkim zarządzanie informacją, czyli proces tworzenia, gromadzenia, wymiany informacji począwszy od koncepcji, przez wszystkie etapy projektu i budowy, odbiorów aż do zarządzania wybudowanym obiektem budowlanym.

Bardzo ważne jest zrozumienie, że siłą BIM jest komunikacja. W poprzednich wpisach z cyklu “zwinny BIM” przybliżyliśmy koncepcję wspólnej platformy wymiany danych CDE oraz iteracyjne podejście do koordynacji projektów.  Istotne jest również korzystanie z wcześniej wykonanej pracy oraz uzupełnienie informacji, a nie “przerysowywanie” i powtarzanie na poszczególnych etapach wielu rzeczy od początku, jak to ma często miejsce w tradycyjnych projektach 2D.

Podsumowując, BIM  można zdefiniować jako metodykę pracy, która powinna zawierać między innymi

 • Bazę danych – czyli cyfrowy model 3D obiektu budowlanego składającego się z parametrycznych komponentów oraz wielu dodatkowych niegeometrycznych danych (tzw. metadane). Związana jest z tym bezpośrednio technologia, czyli oprogramowanie i systemy informatyczne wspomagające proces projektowy
 • Procesy – czyli między innymi sposób pracy, wytyczne i standardy który ma uczynić planowanie, budowę i eksploatację budynku wydajniejszym oraz bardziej transparentnym (np poprzez uporządkowanie standardów i procesów projektu w Planie Realizacji BIM – BEP)
 • Efektywne metody gromadzenia, zarządzania i wymiany informacji oraz realizacji wspólnych wizji i koncepcji (np poprzez wprowadzenie przestrzeni wymiany danych CDE). Jednym z kluczowych zmian, które dokonały się w budownictwie czasie cyfrowej rewolucji to automatyzacja i usprawnienie komunikacji, w tym między innymi możliwości sprawnego administrowania danymi i dostępu do nich.
 • Ludzie – Nowe role, zadania, obowiązki, kompetencje i przypisane do nich zakresy odpowiedzialności.

Dlaczego BIM To Przyszłość?

Powyższe punkty najogólniej mówiąc dotyczą przede wszystkim zagadnień tworzenia, zarządzania i wymiany informacji o obiekcie budowlanym (projektowanym, budowanym lub użytkowanym).

Oczywiście inwestycja budowlana jako całość musi być zaplanowana i zarządzana, dlatego do powyższych punktów można również dodać:

 • Metody zarządzania inwestycją oraz różnymi jej etapami

W kolejnym wpisie napiszemy o ograniczeniach w wykorzystaniu potencjału BIM przy tradycyjnie zarządzanych projektach budowlanych.

Literatura:

https://bim-level2.org/en/standards/

O autorze
Krzysztof Knapik
BIM Manager
Projektant konstrukcji z uprawnieniami bez ograniczeń; opracowywał standardy dla Centralnego Portu Komunikacyjnego (CPK); specjalista zwinnych (Agile) i szczupłych (Lean) metod zarządzania projektami (Certyfikat Prince2); Certyfikowany Instruktor Autodesk.

Spis treści

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Kontynuując korzystanie z serwisu, zgadzasz się na ich użycie.