CDE w normach Brytyjskich Zwinny BIM cz. 3/10
 1. HOME
 2. >
 3. Blog
 4. >
 5. CDE w normach Brytyjskich ...
Wprowadzenie do zwinnego BIMu

CDE w normach Brytyjskich – zwinny BIM cz. 3/10

Ten post (Wprowadzenie do zwinnego BIMu) jest częścią serii „Zwinny BIM”. Kliknij poniżej, aby sprawdzić inne wpisy.

 1. Dlaczego BIM? Geneza nowych rozwiązań – zwinny BIM cz. 1/10
 2. Brytyjski pomysł na BIM – normy i protokoły – zwinny BIM cz. 2/10
 3. CDE w normach Brytyjskich – zwinny BIM cz. 3/10
 4. Dlaczego CDE jest takie ważne w BIM? – zwinny BIM cz. 4/10
 5. Przykłady platform wymiany danych CDE – zwinny BIM cz. 5/10
 6. Co to jest BIM? – Zwinny BIM cz. 6/10
 7. BIM a tradycyjnie zarządzany projekt budowlany – Zwinny BIM 7/10
 8. Zwinne zarządzanie projektami – wstęp do Agile – Zwinny BIM 8/10
 9. Tłumaczenie zasad Agile na język BIM – Zwinny BIM cz. 9/10
 10. Co zrobić żeby BIM był Agile? Zwinny BIM 10/10

Środowisko CDE w BIM

Środowisko CDE (Common Data Environment) to przestrzeń współpracy międzybranżowej i informacji projektu, zarządzana przez klienta poprzez Menedżera Informacji. To właśnie on dba o bezpieczeństwo zasobów, ich integralność, oraz ustala zasady, standardy i protokoły dotyczące wymiany i współdzielenia informacji. Środowisko CDE  w normie BS 1192:2007+A2:2016 zostało zdefiniowane w czterech obszarach opisanych poniżej:

1. Obszar pracy w toku (Work In Progress – WIP)

Strefa, gdzie twórcy informacji projektowej tworzą i modyfikują dane. Procesy w tym obszarze są zazwyczaj poza zainteresowaniem innych stron, chyba że dotyczą one wspólnego projektu. Należy pamiętać, że nie jest to pojedyncza przestrzeń, ale kilka odrębnych obszarów WIP, z których korzystają różne biura projektowe i ich podwykonawcy.

Wytworzona informacja, taka jak modele i dokumenty projektu, po przejściu wewnętrznej weryfikacji, przekazywana jest do obszaru Współdzielenia (Shared). Dzięki temu zespół projektowy może skutecznie zarządzać swoimi danymi, zapewniając ich spójność i gotowość do dalszego udostępnienia.

2. Obszar współdzielenia z klientem (Shared Area)

Jest to obszar w którym spotykają się informacje od ich twórców oraz informacje zwrotne (od klienta lub członków innych zespołów), którzy zgłaszają uwagi lub propozycje zmian. W obszarze współdzielenia zachodzą również bardzo ważne procesy związane z koordynacją międzybranżową, w tym rozwiązywaniem problemów kolizji pomiędzy elementami różnych branż. Utrzymanie kontroli nad tym procesem ułatwiają kody zdatności (np S1 – zdatny do koordynacji międzybranżowej, S2- Zdatny do informacji (dane niegraficzne i dokumenty), S3 – odpowiedni do komentowania i weryfikacji (dane graficzne i niegraficzne) oraz numer rewizji P01, P02, P03… które w uproszczeniu odpowiadają kolejnym krokom iteracyjnym (wersjom modelu). Modele 3D z obszaru współdzielenia stanową odnośniki zewnętrzne w obszarze WIP dla innych branż.

Klient(Inwestor) w obszarze współdzielenia ma możliwość weryfikowania proponowanych przez projektantów rozwiązań i ich zgodności ze swoimi oczekiwaniami

3. Obszar dokumentów opublikowanych zatwierdzanych przez zamawiającego (Published)

Opisany w dwóch poprzednich obszarach iteracyjna metoda wytwarzania informacji projektowej trwa dopóki zamawiający/klient nie autoryzuje przedstawionych rozwiązań, tzn gdy osiągnie satysfakcję z realizacji celów projektu (funkcjonalnych, estetycznych, użytkowych, ekonomicznych, środowiskowych itp). Następuje wtedy zgoda na publikacje dokumentacji, co w praktyce najczęściej oznacza spełnienie wymagań formalnych kontraktu zgodnie z Wymaganiami Informacyjnymi Inwestora (EIR) i zatwierdzenie dokumentacji jako oficjalnej dokumentacji projektowej dla danego etapu projektu.

4. Obszar Archiwum (Archive)

Jest to obszar głównie przeznaczony dla nieaktywnych lub podmienionych wariantów i daje dostęp klientowi do wszystkich informacji wyprodukowanych w trakcie realizacji projektu

Dlaczego CDE jest kluczowe?

W następnym wpisie opowiemy, dlaczego środowisko CDE jest takie ważne w projektach BIM i jakie korzyści z tego wynikają. Bez wątpienia, zwinne podejście do BIM wymaga solidnej podstawy w postaci dobrze zarządzanego środowiska CDE.

Literatura

https://bim-level2.org/en/standards/

O autorze
Krzysztof Knapik
BIM Manager
Projektant konstrukcji z uprawnieniami bez ograniczeń; opracowywał standardy dla Centralnego Portu Komunikacyjnego (CPK); specjalista zwinnych (Agile) i szczupłych (Lean) metod zarządzania projektami (Certyfikat Prince2); Certyfikowany Instruktor Autodesk.

Spis treści

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Kontynuując korzystanie z serwisu, zgadzasz się na ich użycie.