1. HOME
  2. >
  3. Blog
  4. >
  5. BIM4FM – Szczupły T...

BIM4FM – Szczupły Twin = tylko niezbędne informacje

Doczekaliśmy się! Nareszcie to o czym wszyscy uczestnicy cyklu życia budynku po cichu marzyli staje się rzeczywistością. Cyfrowe bliźniaki powstają równolegle do otaczających nas budynków i co najważniejsze żyją i rozwijają się razem z nimi.

Jednak nie jest to takie proste – nie wystarczy po prostu wrzucić wszystkich informacji do BIM-owego worka. Warto spojrzeć na to w jakim celu tworzymy dokładny model z bazą danych BIM obrazujący stan rzeczywisty budynku. Dane te mają usprawnić proces zarządzania nieruchomościami, w szczególności w zakresie obsługi technicznej i całego facility management. Dlatego konieczne jest dokładne sprecyzowanie na samym początku zakresu danych jakie będziemy chcieli przekazać facility managerom.

Jakie są kluczowe aspekty zarządzania sanymi BIM dla Facility Management?

Żeby do tego dojść należy spojrzeć na inwestycję z ich perspektywy i do etapu eksploatacji przekazać bazę danych BIM, która będzie zawierała dane niezbędne istotne z punktu widzenia FM. Zbyt duża ilość nieprzydatnych informacji w znaczący sposób podnosi koszt utrzymania aktualności cyfrowego bliźniaka, stwarza problemy z dostępem do modelu poprzez urządzenia mobilne oraz utrudnia dostęp do potrzebnych informacji.

Na etapie eksploatacji najszerzej wykorzystywane są dane o instalacjach i urządzeniach budynkowych. Po oddaniu do użytkowania budynku ulegają one ciągłym zmianom i aktualizacjom. Na dane te składają się informacje termodynamiczne (m.in. zakresy temperatur i ciśnienia pracy), elektryczne (napięcie, moc i dopuszczalny prąd) oraz eksploatacyjne (niosące dane o gwarancie, producencie, dostawcy, instalatorze, dacie upływu gwarancji czy uruchomienia). Baza danych BIM będzie wykorzystywana do zarządzania budynkiem zatem informacje o modelu powinny być udostępnione w otwartym formacie wymiany danych – COBie.

Aktualizacja i Zarządzanie Danymi BIM na Etapie Eksploatacji

Dzięki otwartym standardom dane przekazane do etapu eksploatacji mogą być aktualizowane i rozbudowywane oraz uzupełniane o dokumenty takie jak protokoły uruchomienia, pomiarów czy przeglądów. Dzięki temu BIM staje się platformą pozwalającą na dokumentowanie informacji o budynku za pomocą relacyjnego powiązania informacji stworzonych na etapie projektu i budowy z tymi powstającymi na etapie eksploatacji.

Uszczuplenie danych BIM a co za tym idzie digital twin nie polega na tym by zawrzeć jak najmniej informacji ale na tym by wszystkie informacje te mogły zostać w łatwy sposób aktualizowane i używane przez FM. Jednym z narzędzi jakie można wykorzystać w tym celu użycie zewnętrznej bazy danych zmapowanej z topologią projektu. Dzięki temu kolejni użytkownicy modelu nie będą obarczeni ograniczeniami w aktualizacji danych związanymi z użyciem formatów natywnych oraz powtórnym eksportowaniem modelu z bazą danych do pierwotnie użytego oprogramowania.

W ten sposób cyfrowy bliźniak może być utrzymywany w zgodzie z rzeczywistością bez wykonywania dodatkowych działań poza tymi, które wynikają z procesu eksploatacji prowadzonego przez Facility Managerów.

Jesteś zainteresowany połączeniem BIM i Facility Management? Napisz do nas, aby uzyskać szczegółowe informacje o szkoleniach.

O autorze
Daniel Małysa
Facility Manager
Zajmuje się obsługą i doradztwem technicznym dla nieruchomości komercyjnych. Optymalizuje koszty utrzymania budynków. Prowadzi zajęcia na AGH w Krakowie, na temat nowoczesnych technologii w zarządzaniu nieruchomościami.

Spis treści

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Kontynuując korzystanie z serwisu, zgadzasz się na ich użycie.