1. pl
  2. en

Uważasz artykuł za ciekawy?

Chcesz się z nami skontaktować?

NAPISZ!

Twój e-mail:
Treść wiadomości:
Wyślij
Wyślij
Formularz został wysłany - dziękujemy.
Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola!
Zapisz się do newslettera:
Wyślij
Wyślij
Formularz został wysłany - dziękujemy.
Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola!

BIM

14 grudnia 2020

BIM4FM - Szczupły Twin = tylko niezbędne informacje

autor: Daniel Małysa, DM Project

 

Doczekaliśmy się! Nareszcie to o czym wszyscy uczestnicy cyklu życia budynku po cichu marzyli staje się rzeczywistością. Cyfrowe bliźniaki powstają równolegle do otaczających nas budynków i co najważniejsze żyją i rozwijają się razem z nimi.

 

Jednak nie jest to takie proste - nie wystarczy po prostu wrzucić wszystkich informacji do BIM-owego worka. Warto spojrzeć na to w jakim celu tworzymy dokładny model z bazą danych BIM obrazujący stan rzeczywisty budynku. Dane te mają usprawnić proces zarządzania nieruchomościami, w szczególności w zakresie obsługi technicznej i całego facility management. Dlatego konieczne jest dokładne sprecyzowanie na samym początku zakresu danych jakie będziemy chcieli przekazać facility managerom. 

 

Żeby do tego dojść należy spojrzeć na inwestycję z ich perspektywy i do etapu eksploatacji przekazać bazę danych BIM, która będzie zawierała dane niezbędne istotne z punktu widzenia FM. Zbyt duża ilość nieprzydatnych informacji w znaczący sposób podnosi koszt utrzymania aktualności cyfrowego bliźniaka, stwarza problemy z dostępem do modelu poprzez urządzenia mobilne oraz utrudnia dostęp do potrzebnych informacji.

 

Na etapie eksploatacji najszerzej wykorzystywane są dane o instalacjach i urządzeniach budynkowych. Po oddaniu do użytkowania budynku ulegają one ciągłym zmianom i aktualizacjom. Na dane te składają się informacje termodynamiczne (m.in. zakresy temperatur i ciśnienia pracy), elektryczne (napięcie, moc i dopuszczalny prąd) oraz eksploatacyjne (niosące dane o gwarancie, producencie, dostawcy, instalatorze, dacie upływu gwarancji czy uruchomienia). Baza danych BIM będzie wykorzystywana do zarządzania budynkiem zatem informacje o modelu powinny być udostępnione w otwartym formacie wymiany danych - COBie. 

 

Dzięki otwartym standardom dane przekazane do etapu eksploatacji mogą być aktualizowane i rozbudowywane oraz uzupełniane o dokumenty takie jak protokoły uruchomienia, pomiarów czy przeglądów. Dzięki temu BIM staje się platformą pozwalającą na dokumentowanie informacji o budynku za pomocą relacyjnego powiązania informacji stworzonych na etapie projektu i budowy z tymi powstającymi na etapie eksploatacji. 

 

Uszczuplenie danych BIM a co za tym idzie digital twin nie polega na tym by zawrzeć jak najmniej informacji ale na tym by wszystkie informacje te mogły zostać w łatwy sposób aktualizowane i używane przez FM. Jednym z narzędzi jakie można wykorzystać w tym celu użycie zewnętrznej bazy danych zmapowanej z topologią projektu. Dzięki temu kolejni użytkownicy modelu nie będą obarczeni ograniczeniami w aktualizacji danych związanymi z użyciem formatów natywnych oraz powtórnym eksportowaniem modelu z bazą danych do pierwotnie użytego oprogramowania. 

 

W ten sposób cyfrowy bliźniak może być utrzymywany w zgodzie z rzeczywistością bez wykonywania dodatkowych działań poza tymi, które wynikają z procesu eksploatacji prowadzonego przez Facility Managerów.

 

 

Jesteś zainteresowany połączeniem BIM i Facility Management? Sprawdź plan szkolenia BIM dla Zarządców nieruchomości i napisz do nas, aby uzyskać szczegółowe informacje.

© 2024 by Grupa4BIM