1. pl
 2. en

Uważasz artykuł za ciekawy?

Chcesz się z nami skontaktować?

NAPISZ!

Twój e-mail:
Treść wiadomości:
Wyślij
Wyślij
Formularz został wysłany - dziękujemy.
Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola!
Zapisz się do newslettera:
Wyślij
Wyślij
Formularz został wysłany - dziękujemy.
Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola!

BIM

16 sierpnia 2019

BIM w chmurze

Chyba nikogo nie trzeba przekonywać że obecnie szybki dostęp do aktualnej informacji jest kluczowy aby odnieść sukces w każdym przedsięwzięciu. Właściwie każdy z nas nosi w kieszeni przenośny komputer podłączony za pomocą globalnej sieci internetowej do nieograniczonych zasobów danych. Pytanie które należy sobie zadać to nie “czy?” ale “jak?” efektywnie wykorzystać dostępne technologie do zwiększenia swojej przewagi konkurencyjnej.

 

Zacznijmy od początku. “Chmura”, a będąc bardziej precyzyjnym “chmura obliczeniowa (“cloud computing”), określana niekiedy również jako “chmura internetowa” to przechowywanie danych, plików oraz aplikacji na serwerach rozmieszczonych po całym świecie, poza lokalną siecią firmową. Chmura obliczeniowa (cloud computing) jest praktycznie nieograniczonym zasobem danych do których jest mobilny dostęp za pomocą sieci internetowej. Co istotne, takie podejście nie tylko ułatwia dostęp do danych, ale również pozwala zapomnieć o kosztach zakupu własnych serwerów i obsługi IT.

 

W najprostszym zastosowaniu może być użyta do przechowywania danych na dostępnych przestrzeniach dyskowych takich jak Dropbox, Dysk Google, Autodesk Drive. Zapewnia to dostęp do naszych plików niezależnie od tego, z jakiego komputera korzystamy – o ile jesteśmy połączeni z internetem. Innego rodzaju serwisy (np. Google Dokumenty) umożliwiają tworzenie dokumentów tekstowych czy arkuszy kalkulacyjnych za pomocą oprogramowania udostępnionego w sieci. Dzięki temu mobilna praca jednocześnie kilku osób nad jednym dokumentem staje się możliwa i bardzo efektywna. Nie jest potrzebna do tego instalacja żadnych dodatkowych programów.

 

Oczywiście samo gromadzenie danych to za mało. Coraz bardziej skomplikowane projekty i krótszy czas przeznaczony na realizację powodują, że większość inwestycji kończy się przekroczeniem zaplanowanego terminu i budżetu. Za każdym nieudanym projektem stoi przede wszystkim brak właściwej komunikacji między inwestorem, projektantami i zespołami na budowie. Trudno jest zapanować nad tym, czy wszyscy pracują na najbardziej aktualnych danych, przy częstych zmianach i różnych wersjach projektu. Dodatkowo gromadzone informacje trzeba połączyć aby wyeliminować kolizje, ale do tego potrzebne są skuteczne narzędzia do zarządzania procesem koordynacji projektu. Ogromne ilości danych, niewspółpracujące ze sobą zespoły i słaby wgląd w kluczowe informacje o projekcie negatywnie wpływają na jakość prac na budowie, powodując częste przestoje i nieefektywne wykorzystanie zasobów. 

 

Kierownicy projektów często mają problemy z integracją, udostępnianiem informacji i dokumentów od wszystkich uczestników projektu  którzy generują krytyczne dla nich dane - a to może powodować brak dostępu do ważnych informacji na placu budowy. Kierownicy projektu i budów często są przytłoczeni liczbą dokumentów wysyłanych do nich przez architektów, projektantów, programistów, podwykonawców, urzędników i wielu innych.

 

Dokumenty rzadko są zgodne z jedną konwencją nazewnictwa, wymagając od nich sprawdzenia i często zmiany nazwy każdego dokumentu przed zapisaniem go zgodnie z systemem plików w ich organizacji. Sukces budowy jest ściśle powiązany z tym, jak szybko można otrzymać aktualne dokumenty, odpowiedzi na zapytania lub błędy projektowe oraz jak szybko te informacje można udostępniać ekipom na budowie. 

 

Oczywiście jednym z rozwiązań aby minimalizować wpływ powyższych niekorzystnych czynników na zawirowania w projekcie to wykorzystywanie więcej możliwości jakie daje chmura, wspierając się bardziej zaawansowanymi rozwiązaniami i usługami.

 

Warto zacząć od wybrania wspólnej platformy danych CDP (Common Data Platform). CDP służy do zbierania, zarządzania i udostępniania wszystkich zatwierdzonych informacji o projekcie dla zespołów wielobranżowych. Platforma CDP może korzystać z serwera, extranetu lub systemu pobierania opartego na plikach - ale bez względu na to, gdzie i w jaki sposób dane są przechowywane, powinna przekazywać informacje, które mogą być efektywnie dzielone między wszystkich członków zespołu projektowego. Może działać w różnych firmach i lokalizacjach geograficznych, gdzie w przypadku których rozwiązania oparte na chmurze są idealne.

 

Platforma CDP powinna obejmować poniższe 4 funkcje zarządzania danymi: 

 • Wspólny obszar roboczy projektu dla członków zespołu projektowego z różnych branż, firm i lokalizacji 

 • Kontrola dostępu do informacji przechowywanych w CDP 

 • Konfigurowalny proces zatwierdzania dokumentacji w celu kontrolowania przepływu informacji o projekcie 

 • Proces śledzenia i zarządzania działaniami związanymi z informacjami i kontrolami CDP 

 

Złe i nieaktualne wersje dokumentów - w połączeniu z brakiem widocznej informacji dotyczącej tego, które problemy były rozwiązane, a które wciąż są aktualne - to niektóre z typowych problemów, które pojawiają się, gdy brakuje ujednoliconego środowiska do zarządzania dokumentacją projektu. 

 

Wspólna platforma danych oparta na chmurze może zapewnić, że projekty będą realizowane na czas, w ramach budżetu i bez błędów. Takim przykładem może być np. Autodesk BIM 360 który zapewnia:

 • Podłączenie bezpośrednio do danych współpracowników, aby usprawnić zlecenie zmian i pewność że działają w oparciu o aktualne dane. 

 • Połączenie właściciela z procesem zarządzając zmianami i problemami we wspólnej platformie danych. 

 • Udostępnienie modelu 3D na placu budowy, dostarczając aktualny projekt i wszystkie aktualne informacje.

 • Zapewnienie właściwego poziomu dostępu odpowiednim osobom i połączenie zespołów projektowych ze wszystkimi modelami, rysunkami i dokumentami do których powinni mieć dostęp.

 

Platforma BIM 360 została stworzona na Bazie Autodesk Forge i zawiera 4 produkty: BIM 360 DOC, BIM 360 DESIGN, BIM 360 GLUE oraz BIM 360 BUILD. W skład każdego z tych 4 produktów wchodzą tzw moduły, czyli narzędzia o konkretnej funkcjonalności. 

 

Project Administration i Account Administration służą do ustawienia parametrów projektu. Można tu dodać użytkowników, zdefiniować ich role, przypisać poszczególne osoby do firm raz ustawić ich prawa dostępu do modułów.

 

Dokument Management jest modułem w którym są gromadzone pliki, rysunki. dokumenty itp. Można tu jednak również ustawić prawa dostępu użytkowników do katalogów projektu, sprawdzić różnice pomiędzy dwiema wersjami modelu, nanosić uwagi, tworzyć własne atrybuty ułatwiające filtrowanie dokumentacji oraz przeglądać listę zgłoszonych RFI.

 

Insight ułatwia kontrole nad projektem poprzez dostęp do raportów.

 

Kolejne moduły obejmują funkcjonalności charakterystyczne dla poszczególnych produktów. I tak: 

 • Design Collaboration (zawarty w produkcie BIM 360 Design) umożliwia pracę współdzieloną z wykorzystaniem modelu centralnego umieszczonego w Dokument Management.

 • Model Coordination pozwala przede wszystkim na koordynację międzybranżowa, tzn wykrywanie kolizji.

 • Project Management umożliwia tworzenie i zarządzanie RFI (prośby o dodatkowe informacje) oraz submittals (proces akceptacji określonych paczek dokumentacji).

 • Field Management ułatwia przeprowadzanie odbiorów. Dzięki niemu jest możliwe stworzenie listy odbioru, a następnie korzystając z urządzenia mobilnego na bieżąco sprawdzać i weryfikować poszczególne punkty. W razie stwierdzenia jakiś usterek, istnieje możliwość dodania zdjęcia problemu i natychmiastowe przypisania rozwiązania problemu do konkretnej osoby.

 

Oczywiście możliwości jakie daje chmura nie ogranicza się tylko do gromadzenia i zarządzania danymi. Można ją również wykorzystać do przeprowadzania obliczeń, symulacji lub też wizualizacji, ale to temat na oddzielny artykuł.

© 2024 by Grupa4BIM