W tym cyklu artykułów skupiam się na zagadnieniach mogących pomóc BIM Menedżerowi zarządzać modelem, standardami i zespołem modelującym projekt w środowisku Autodesk Revit.

 

Już w kwietniu organizujemy zestaw szkoleń on-line dla wszystkich zainteresowanych tematyką BIM

Każdy znajdzie coś dla siebie, od szkoleń z produktów Autodesk po dedykowane szkolenia z metodyki BIM

Terminarz i formularz zapisów dostępny TUTAJ

 

Poniżej zobaczycie trzy wskazówki dotyczące Optymalizacji pomieszczeń i przestrzeni w Revit.

 

1) Definiowanie pomieszczeń w odniesieniu do podłączonych plików RVT

 

Opcję Definiuj pomieszczenie należy wybrać o w odniesieniu do podłączonych plików tylko wtedy, gdy ograniczenie kubatur (pomieszczeń i przestrzeni) jest bezwzględnie konieczne.

Te dodatkowe obwiednie muszą zostać poddane przetwarzaniu, co ma wpływ na wydajność modelu. Ta opcja jest parametrem typu podłączonego pliku.

 

2) Wyłączenie obliczania kubatury

 

Wyłączenie obliczania kubatury może poprawić wydajność, ale spowoduje dezaktywowanie wielu funkcji analitycznych związanych z kubaturą używanych w projektowaniu instalacji. Kiedy obliczanie kubatury jest wyłączone, pomieszczenia w programie Revit nie uwzględniają poziomych obiektów ograniczających pomieszczenia takich jak: sufity, dachy, czy stropy. 

 

Ustawienie obliczania kubatury w standardowym szablonie projektowym,powinno być domyślnie wyłączone i włączane tylko wtedy, gdy należy wykonać następujące czynności:

  • przedstawienia dokładniejszego wypełnienia kolorem pomieszczeń w przekrojach,

  • zestawienia kubatur pomieszczeń,

  • eksport do pliku gbXML,

  • wykonywanie analizy parametrów budynku.

 

Aby zmienić ustawienia obliczeń kubatury pomieszczeń, z karty Architektura rozwiń narzędzia pomieszczeń i powierzchni, a następnie wybierz opcję Obliczenia powierzchni i kubatury.

W oknie dialogowym, które zostanie otwarte, opcja odpowiedzialna za obliczenia objętości to Powierzchnie i kubatury.

PRO TIP:

W tym samym oknie można również zdefiniować na jakiej warstwie Rodzin systemowych będzie zamykać się pomieszczenie zawarte w projekcie.

 

3) Nakładanie się obwiedni pomieszczeń

 

Należy bezzwłocznie usuwać usterki zawarte w ostrzeżeniach dotyczących nakładania się obwiedni i kubatur pomieszczeń. Niektóre ostrzeżenia chociaż proste do rozwiązania, w dużej ilości mogą znacząco wpływać na wydajność i stabilność programu Revit.

To ostrzeżenie wyświetla się zazwyczaj, gdy pomieszczenie na niższym poziomie jest tak wysokie, że jego objętość przecina pomieszczenie na wyższym poziomie.

 

Aby rozwiązać nakładanie się, wybierz pokój na niższym poziomie i dostosuj jego parametry Górnego ograniczenia tak, żeby pomieszczenia przestały się pokrywać, lub włącz opcję obliczania kubatur (patrz punkt 2).

 

Jest to zaledwie wycinek z jednej sekcji szkolenia "BIM menedżer w środowisku Autodesk Revit". Najbliższe szkolenie już 23-25.03.2020 w Krakowie, jeśli jesteś zainteresowany skontaktuj się z nami -> Kontakt.

 

mgr inż. arch. Wojciech Jędrosz

 

07 kwietnia 2020
autor: Krzysztof Knapik W poprzednich wpisach z cyklu zwinny BIM przedstawiliśmy przyczyny niskiej produktywności w branży budowlanej oraz brytyjskie pomysły na jej przezwyciężenie. Jednym z wielu proponowanych rozwiązań jest wdrożenie
02 kwietnia 2020
autor: Krzysztof Knapik Ograniczenia w wykorzystaniu potencjału BIM przy tradycyjnie zarządzanym projekcie budowlanym. W poprzednich wpisach przybliżyliśmy przyczyny niskiej produktywności branży budowlanej i pomysłów na jej przezwyciężenie, napisaliśmy o brytyjskim
27 marca 2020
Autor: Krzysztof Knapik BIM jest ostatnio odmieniany przez wszystkie przypadki ale często jest różnie rozumiany. Niekiedy spotykamy się z rozumieniem BIM jako modelowania 3D. Model 3D jest ważnym elementem BIM,
25 marca 2020
Autor: Sławomir Drążkiewicz W poprzednich dwóch wpisach z cyklu zwinny BIM przedstawiliśmy klucz do BIM, czyli koncepcje wspólnej platformy wymiany danych (CDE). Przyjrzyjmy się zatem jakie są najpopularniejsze platformy CDE
19 marca 2020
Autor: Krzysztof Knapik CDE (Common data Environment), czyli wspólna platforma wymiany danych to przede wszystkim przestrzeń która ma za zadanie usprawnić komunikację. Powszechną praktyką w projektach realizowanych “2D” jest wymienianie

BIM manager w Autodesk Revit - optymalizacja projektu cz. 5

11 marca 2020

BIM

Zapisz się do newslettera:
Wyślij
Wyślij
Formularz został wysłany - dziękujemy.
Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola!
Twój e-mail:
Treść wiadomości:
Wyślij
Wyślij
Formularz został wysłany - dziękujemy.
Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola!

Uważasz artykuł za ciekawy?

Chcesz się z nami skontaktować?

NAPISZ!

© 2018 by Grupa4BIM