1. pl
  2. en

Uważasz artykuł za ciekawy?

Chcesz się z nami skontaktować?

NAPISZ!

Twój e-mail:
Treść wiadomości:
Wyślij
Wyślij
Formularz został wysłany - dziękujemy.
Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola!
Zapisz się do newslettera:
Wyślij
Wyślij
Formularz został wysłany - dziękujemy.
Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola!

BIM

11 marca 2020

BIM ekspert w Autodesk Revit - optymalizacja projektu cz. 5

W tym cyklu artykułów skupiam się na zagadnieniach mogących pomóc ekspertom BIM zarządzać modelem, standardami i zespołem modelującym projekt w środowisku Autodesk Revit.

 

Już w kwietniu organizujemy zestaw szkoleń on-line dla wszystkich zainteresowanych tematyką BIM

Każdy znajdzie coś dla siebie, od szkoleń z produktów Autodesk po dedykowane szkolenia z metodyki BIM

Terminarz i formularz zapisów dostępny TUTAJ

 

Poniżej zobaczycie trzy wskazówki dotyczące Optymalizacji pomieszczeń i przestrzeni w Revit.

 

1) Definiowanie pomieszczeń w odniesieniu do podłączonych plików RVT

 

Opcję Definiuj pomieszczenie należy wybrać o w odniesieniu do podłączonych plików tylko wtedy, gdy ograniczenie kubatur (pomieszczeń i przestrzeni) jest bezwzględnie konieczne.

Te dodatkowe obwiednie muszą zostać poddane przetwarzaniu, co ma wpływ na wydajność modelu. Ta opcja jest parametrem typu podłączonego pliku.

 

2) Wyłączenie obliczania kubatury

 

Wyłączenie obliczania kubatury może poprawić wydajność, ale spowoduje dezaktywowanie wielu funkcji analitycznych związanych z kubaturą używanych w projektowaniu instalacji. Kiedy obliczanie kubatury jest wyłączone, pomieszczenia w programie Revit nie uwzględniają poziomych obiektów ograniczających pomieszczenia takich jak: sufity, dachy, czy stropy. 

 

Ustawienie obliczania kubatury w standardowym szablonie projektowym,powinno być domyślnie wyłączone i włączane tylko wtedy, gdy należy wykonać następujące czynności:

  • przedstawienia dokładniejszego wypełnienia kolorem pomieszczeń w przekrojach,

  • zestawienia kubatur pomieszczeń,

  • eksport do pliku gbXML,

  • wykonywanie analizy parametrów budynku.

 

Aby zmienić ustawienia obliczeń kubatury pomieszczeń, z karty Architektura rozwiń narzędzia pomieszczeń i powierzchni, a następnie wybierz opcję Obliczenia powierzchni i kubatury.

W oknie dialogowym, które zostanie otwarte, opcja odpowiedzialna za obliczenia objętości to Powierzchnie i kubatury.

PRO TIP:

W tym samym oknie można również zdefiniować na jakiej warstwie Rodzin systemowych będzie zamykać się pomieszczenie zawarte w projekcie.

 

3) Nakładanie się obwiedni pomieszczeń

 

Należy bezzwłocznie usuwać usterki zawarte w ostrzeżeniach dotyczących nakładania się obwiedni i kubatur pomieszczeń. Niektóre ostrzeżenia chociaż proste do rozwiązania, w dużej ilości mogą znacząco wpływać na wydajność i stabilność programu Revit.

To ostrzeżenie wyświetla się zazwyczaj, gdy pomieszczenie na niższym poziomie jest tak wysokie, że jego objętość przecina pomieszczenie na wyższym poziomie.

 

Aby rozwiązać nakładanie się, wybierz pokój na niższym poziomie i dostosuj jego parametry Górnego ograniczenia tak, żeby pomieszczenia przestały się pokrywać, lub włącz opcję obliczania kubatur (patrz punkt 2).

 

Jest to zaledwie wycinek z jednej sekcji szkolenia "BIM ekspert w środowisku Autodesk Revit". Najbliższe szkolenie już 23-25.03.2020 w Krakowie, jeśli jesteś zainteresowany skontaktuj się z nami -> Kontakt.

 

mgr inż. arch. Wojciech Jędrosz

 

© 2024 by Grupa4BIM