1. pl
  2. en

Uważasz artykuł za ciekawy?

Chcesz się z nami skontaktować?

NAPISZ!

Twój e-mail:
Treść wiadomości:
Wyślij
Wyślij
Formularz został wysłany - dziękujemy.
Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola!
Zapisz się do newslettera:
Wyślij
Wyślij
Formularz został wysłany - dziękujemy.
Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola!

BIM

25 lutego 2020

BIM ekspert w Autodesk Revit - optymalizacja projektu cz. 3

Ogranicz ilość detali w Rodzinach Revit

 

Czy Tworzenie rodzin Revit jest zadaniem BIM Koordynatora? A może BIM koordynator powinien tylko zarządzać bibliotekami i dbać o to, żeby na serwerze był porządek w rodzinach, lub żeby zespół trzymał się wytycznych? To zależy od wielkości zespołu i od tego jak podzielone są role, więc może się zdarzyć, że wszystkie te działania będą również przydzielone BIM koordynatorowi. 

 

Już w kwietniu organizujemy zestaw szkoleń on-line dla wszystkich zainteresowanych tematyką BIM

Każdy znajdzie coś dla siebie, od szkoleń z produktów Autodesk po dedykowane szkolenia z metodyki BIM

Terminarz i formularz zapisów dostępny TUTAJ

 

Podczas tworzenia Rodzin Revit może pojawić się pokusa, by wprowadzić więcej trójwymiarowych szczegółów niż jest to konieczne, zwłaszcza gdy Rodziny są używane jednocześnie do wizualizacji 3D i dokumentacji 2D. Jednak jeśli rodzina staje się zbyt szczegółowa, może negatywnie wpływać na wyświetlanie projektu, szczególnie w przypadku większych modeli. Wewnątrz biura projektowego powinny istnieć jasne wewnętrzne wytyczne dotyczące tworzenia tego typu treści. 

 

Wytyczne dotyczące szczegółowości rodzin powinny się również znaleźć w Planie Realizacji BIM (BEP), czyli załączniku do umowy zawiązywanej przed rozpoczęciem prac nad projektem. Każda z branż zaangażowana w projekt musi znać te wytyczne i szczegółowo się ich trzymać.

 

Przykłady rodzin bramy garażowej na potrzeby wizualizacji i do projektu

 

Gdy na potrzeby wizualizacji wymagane są bardzo szczegółowe modele, lepiej utworzyć i korzystać z dwóch osobnych rodzin, jednej o wysokiej, drugiej o niskiej szczegółowości.

Wersje o niskiej szczegółowości powinny być niezwykle proste, aby zapobiec powielaniu informacji i nadmiernemu powiększaniu się modelu. Wersje o wysokiej szczegółowości mogą być tymczasowo wykorzystywane na potrzeby wizualizacji projektu, a następnie zastąpione prostymi rodzinami na dalszych etapach rozwoju projektu.

 

Ile modelować:

Gdy próbujesz zdecydować, ile szczegółów umieścić w modelu, lub Rodzinie, użyj tych trzech podstawowych zasad, które pomogą Ci podjąć właściwą decyzję dla konkretnego elementu:

 

  • Skala: W jakiej skali będziesz chciał zobaczysz i udokumentować swój szczegół? Jeśli jest to bardzo mała skala (na przykład 1:5), może łatwiej byłoby ją narysować w 2D w widoku kreślarskim?

  • Powtórzenia: Ile razy ten szczegół pojawi się w modelu? Jeśli pojawi się tylko w jednym miejscu lub tylko raz, łatwiej będzie go narysować w 2D. Jeśli pojawi się w kilku miejscach, modelowanie może być lepszym rozwiązaniem. Im więcej powtórzeń elementu znajdzie się w modelu, tym więcej powodów do modelowania.

  • Jakość: Bądź uczciwy względem siebie - jak dobry jesteś w modelowaniu Rodzin (lub jak dobry masz zespół)? Nie gryź więcej, niż możesz przeżuć. Jeśli jesteś nowicjuszem, zachowaj prostotę i korzystaj z komponentów 2D. Im więcej projektów wykonasz, tym będziesz mógł sobie pozwolić na więcej.

 

 

W tym cyklu artykułów skupiam się na jednej z sekcji szkolenia dla BIM ekspertów w środowisku Autodesk Revit, optymalizacji projektu. Najbliższe szkolenie już 9-11.03.2020 w Krakowie, jeśli jesteś zainteresowany skontaktuj się z nami -> Kontakt.

© 2024 by Grupa4BIM