1. pl
  2. en

Uważasz artykuł za ciekawy?

Chcesz się z nami skontaktować?

NAPISZ!

Twój e-mail:
Treść wiadomości:
Wyślij
Wyślij
Formularz został wysłany - dziękujemy.
Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola!
Zapisz się do newslettera:
Wyślij
Wyślij
Formularz został wysłany - dziękujemy.
Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola!

BIM

12 lutego 2020

BIM ekspert w Autodesk Revit - optymalizacja projektu cz. 1

Autodesk Revit jest profesjonalnym narzędziem do tworzenia cyfrowych modeli w ramach metodyki BIM. Ale nawet najlepsze narzędzie jest ograniczone umiejętnościami użytkownika. Dlatego pełną moc programu Autodesk Revit można uwolnić dopiero po zrozumieniu działania różnych funkcji programu i nauczeniu się jak zarządzać danymi przez nas wprowadzanymi.

 

W tym cyklu publikacji skupię się na jednej z sekcji szkolenia dla BIM ekspertów w środowisku Autodesk Revit, optymalizacji projektu. 

 

Już w kwietniu organizujemy zestaw szkoleń on-line dla wszystkich zainteresowanych tematyką BIM

Każdy znajdzie coś dla siebie, od szkoleń z produktów Autodesk po dedykowane szkolenia z metodyki BIM

Terminarz i formularz zapisów dostępny TUTAJ

 

Poniżej i w najbliższych kilku postach na blogu przyjrzymy się bliżej optymalizacji widoków i modeli w programie Revit. Oto kilka prostych wskazówek, które sprawią, że Revit będzie działać płynnie nawet na najniższych wymaganiach sprzętowych komputera.

 

Optymalizacja projektu Revit - Zminimalizuj głębokości widoków

 

Łatwość tworzenia widoków jest olbrzymim plusem programu Revit, ale źle zarządzane widoki mogą się wymknąć spod kontroli, szczególnie w przypadku dużych projektów a także tych, realizowanych na przestrzeni dłuższego okresu. Warto przykuć szczególną uwagę do tego jak wyglądają, oraz jak segregowane i zarządzane są widoki.

 

W miarę możliwości należy minimalizować głębokość widoków w elewacji, rzucie i przekroju, tak aby geometria zakryta przez inne elementy w widoku nie miała wpływu na wydajność rysunku.

 

Wyświetlanie głębokości i obszary kadrowania to świetne narzędzia do zwiększenia wydajności podczas pracy nad projektem. Przykładowo dla przekrojów domyślne zachowanie programu powoduje, że Revit wyświetla na widoku całą geometrię modelu do pełnej głębokości modelu. Te elementy będą generowane i wczytywane przy każdym otwarciu widoku. 

 

 

Każdy przekrój i elewacja powinny mieć aktywne Przycinanie widoku (we Właściwościach zaznaczonego widoku). Poprzez aktywację Przycinania widoku zmniejszasz dane przetwarzane podczas generowania rysunku, co zapewnia lepszą wydajność, a w niektórych przypadkach lepsze czasy uruchamiania projektu. 

 

Aby zmniejszyć ilość geometrii, do wyświetlania, przeciągnij płaszczyznę dalekiego przycięcia (niebieska linia przerywana po podświetleniu przekroju) w pobliżu płaszczyzny cięcia.

 

Podczas pracy w widoku 3D również zaleca się przycinanie widocznej geometrii do niezbędnego minimum. Aby ograniczyć widoczną geometrię podczas pracy w widoku 3D należy użyć Zakresów przekroju.

 

 

PRO TIP:

Głębokość każdego widoku można łatwo sprawdzić w 3D dzięki opcji Orientowania widoku 3D zgodnie z widokiem. W tym celu: 

  • przejdź do podstawowego widoku 3D i kliknij prawym przyciskiem myszy na kostkę orientacji widoku - ViewCube. 
  • po najechaniu myszką w dół do pola Zgodnie z widokiem dostaniemy do wyboru każdy z widoków utworzonych w projekcie. 
  • po wybraniu jednego z nich nasz widok 3D zyska Zakres przekroju dokładnie odzwierciedlający Zakres przycięcia  i Odsunięcie dalekiego przycięcia wybranego wcześniej widoku odniesienia. 

mgr inż. arch. Wojciech Jędrosz

© 2024 by Grupa4BIM