1. pl
  2. en

MECHANIKA

Autodesk Forge - teraz możesz wszystko

27 kwietnia 2018

W zeszłym roku Autodesk opracował nową platformę. Pozwala ona wykorzystać w dowolny sposób funkcje znane z różnych narzędzi znanych z rozwiązań opartych na chmurze. Oznacza to, że każdy deweloper może teraz wykorzystać poszczególne moduły i opracować nowe narzędzie, lepiej odpowiadające potrzebom danego klienta.

 

Wiele z tego, z czym możemy się spotkać obecnie w Autodesk BIM 360 jest również dostępne na platformie Autodesk Forge. Oznacza to, że jeżeli obecne funkcje poszczególnych modułów nie są dla nas wystarczające to w niedalekiej przyszłości będzie możliwe samodzielne stworzenie narzędzia, które dostarczy nam brakującą funkcję.

 

Do tej pory użytkownicy skazani byli na wykorzystanie gotowych narzędzi bez możliwości ich zmiany. Teraz jeżeli dana funkcjonalności była dostępna w jednym narzędziu chmurowym, a w drugi nie, to dzięki Forge będzie możliwe stworzenie podobnego (własnego) narzędzia wyposażonego w wymagane funkcje. Praca z API udostępnionym w Autodesk Forge ma przypominać budowę z klocków Lego - klocki i ich kształty są nam znane, ułożone jednak w różny sposób mogą utworzyć dowolny, nowy obiekt.

 

Każdy kto choć raz spotkał się z narzędziami online od Autodesk z pewnością kojarzy te "klocki". Na przykład przeglądając model przez przeglądarkę wszędzie pojawia się to samo środowisko, niezależnie czy korzystamy z AutoCAD 360, Configurator 360 czy Autodesk Viewer. Łatwo jednak wyobrazić sobie scenariusz, kiedy otrzymana funkcjonalność jest niewystarczająca. Co zrobić, gdy nasze dane nie są przechowywane na autodeskowym dysku, a na przykład na Google Drive, Dropboxie, Box.com czy OneDrive? Do tej pory konieczne było ściągnięcie danych z jednej platformy i przesłanie ich do kolejnej. Autodesk Forge posiada moduły pozwalające na bezpośrednie zalogowanie się wielu dostawców dysków chmurowych i podgląd modelu bezpośrednio stamtąd. Opisaną funkcjonalność pokazuje poniższe nagranie:

 

 

Każdy może samodzielnie przetestować działanie narzędzia pobierając projekt z GitHuba bądź pobawić się dostępnym online demo.

 

Jest to tylko jedno z wielu zastosowań platformy Forge, które często przez Autodesk nazywana jest brakującym elementem pozwalającym na łączenie różnych narzędzi w jedną - interesującą nas - całość.

 

Główne możliwości o których warto wspomnieć to:

  • Przeglądanie - wykorzystanie wszystkich możliwości, które dają dostępne online przeglądarki Autodesk
  • Zarządzanie plikami i danymi - możliwość zalogowania się do większości dysków online i praca z danymi na nich zamieszczonymi
  • Obsługa modeli - obsługa większości znanych formatów CAD, odczytywanie metadanych i właściwości modeli
  • Automatyzacja procesów - zautomatyzowanie czynności związanych z obsługą modeli i ich uruchomienie z poziomu przeglądarki za pomocą odpowiednich skryptów
  • Obsługa chmury punktów - łączenie skanów laserowych i chmur punktów w jedną całość

 

Autodesk Forge jest platformą cały czas rozwijaną. Kolejne możliwości tego rozwiązania można śledzić na stronie Autodesk dla deweloperów.

© 2024 by Grupa4BIM